Parch jabłoni wciąż pozostaje najgroźniejszą chorobą jabłoni. O ogromnym znaczeniu gospodarczym tej choroby decyduje szereg czynników, z których najważniejszymi są podstawowa rola jabłoni w naszej produkcji sadowniczej oraz wyjątkowo korzystne warunki klimatyczne do rozwoju grzyba wywołującego chorobę. Parch poraża wszystkie odmiany jabłoni w różnym stopniu, w zależności od stopnia wrażliwości odmiany. Skuteczne zwalczanie parcha jabłoni jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu w produkcji jabłek. W okresie wiosennym, w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i częstych opadów deszczu może dochodzić do infekcji pierwotnych już od najwcześniejszych faz rozwojowych jabłoni.
Źródło infekcji pierwotnych i warunki zakażenia
Źródłem infekcji pierwotnych są porażone w poprzednim sezonie liście leżące w sadzie lub w jego otoczeniu. Grzyb, już na początku listopada, tworzy kuliste owocniki rozwijające się przez całą zimę i dojrzewające na wiosnę przyszłego roku, uzyskując zdolność do rozsiewania zarodników workowych, będących źródłem infekcji pierwotnych. Wysiew askospor zależy przede wszystkim od opadów, ale zakażenie parchem zależy w głównej mierze od czasu zwilżania liści i od temperatury.
Dlatego też za najbardziej skuteczny program opryskiwań jabłoni przeciwko parchowi należy uznać program ochrony oparty na sygnalizacji, a zastosowane w porę Miedziany pozwolą na ograniczenie występowania choroby w późniejszych okresach wegetacji.
Skuteczne ograniczenie występowania parcha wczesną wiosną
Wiosenne infekcje pierwotne związane ze wzmożonym dojrzewaniem zarodników workowych – to najtrudniejszy okres w ochronie jabłoni przed parchem. Zarodniki workowe decydują o nasileniu występowania choroby w dalszej części sezonu wegetacyjnego. Stąd tak ważne jest ustalenie terminu wysiewu zarodników workowych i tym samym ustalenie terminu infekcji pierwotnych. Na występowanie, rozprzestrzenianie się i nasilenie parcha największy wpływ mają warunki pogodowe. Często zdarza się, że w okresie wczesnowiosennym, z powodu często padających deszczy nie uda się wykonać zabiegów w czasie infekcji pierwotnych. Może wówczas dojść do porażenia grzybem i pierwsze objawy choroby wystąpią już na przełomie kwietnia i maja. Trzeba pamiętać, że już po wystąpieniu objawów parcha, skuteczność dalszej chemicznej ochrony w zwalczaniu grzyba Venturia inaeuqalis jest znacznie niższa.
Dlatego też tak bardzo ważne jest ustalenie terminu infekcji pierwotnych oraz skuteczne zabezpieczenie drzew przed tymi infekcjami, poprze oprysk Miedzianem. Od tego bowiem zależy późniejsza liczba zarodników konidialnych, które stanowią źródło zakażeń wtórnych. Im mniejsza ich liczba, tym mniejsza ilość zabiegów w drugiej części sezonu wegetacyjnego, pozwalająca na znaczne obniżenie kosztów ochrony.
Wczesnowiosenne lustracje sadów podstawą w ustalaniu terminów zabiegów
W zwalczaniu parcha jabłoni ważna jest właściwa ocena zagrożenia. Przy podejmowaniu decyzji o prowadzeniu skutecznej ochrony przeciwko parchowi jabłoni, istotne znaczenie mają lustracje sadów wykonywane pod kątem rozwoju owocników grzyba. Należy je rozpocząć już w lutym, aby sprawdzić, jak dużo owocników się wykształciło i jak postępuje proces ich rozwoju.
W sytuacji dużego zagrożenia parchem, zwłaszcza na podatnych odmianach jabłoni, pierwszy zabieg zapobiegawczy należy rozpocząć już w fazie nabrzmiewania pąków, przed wysiewem zarodników workowych, opryskując drzewa fungicydami miedziowymi, takimi jak Miedzian WP 50, wykonując w tym czasie jeden lub dwa zabiegi, aż do fazy pękania pąków.
Zaobserwowanie plam parcha stanowi podstawę dla kontynuacji ochrony chemicznej. Zabiegi zapobiegawcze należy kontynuować w zależności od intensywności wysiewu zarodników workowych, a w warunkach wysokiego ryzyka infekcji do programu ochrony zaleca się włączyć zabiegi interwencyjne na podstawie sygnalizacji.
Należy pamiętać, że wczesnowiosenny zabieg decyduje niejednokrotnie o skuteczności ochrony w całym sezonie wegetacyjnym. Dobrze przeprowadzone w tym czasie opryski Miedzianami zwykle pozwalają na ograniczenie liczby zabiegów przeciwko parchowi w dalszej części sezonu wegetacyjnego.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje umieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
Najnowsze komentarze