Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella) Owocówka to jeden z najgroźniejszych szkodników owoców drzew ziarnkowych w Polsce. Żerowanie jej gąsienic prowadzi do znacznych strat gospodarczych. Nawet śladowe objawy obecności tego gatunku w sadzie czy na owocach są przyczyną wyeliminowania partii jabłek z eksportu do Chin.
Od kilku sezonów nasilenie występowania owocówki jabłkóweczki w sadach jabłoniowych i gruszowych znacznie wzrosło, na co wpływ miał przebieg warunków atmosferycznych sprzyjający jej zimowaniu i rozwojowi.
Zwiększyła się zarówno liczba pokoleń w sezonie, przy nieco skróconym ich cyklu rozwoju, jak i znacznie wzrosła liczebność populacji tego motyla.
Nowe wyzwania dla sadowników
Uszkodzenia owoców spowodowane przez szkodniki, w tym przez larwy owocówki jabłkóweczki stanowią więc rosnący poziom zagrożenia w polskich sadach. Sadownicy mają coraz większe problemy z wykonaniem skutecznej ochrony insektycydowej. A oczekiwania konsumentów odnośnie jakości oraz bezpieczeństwa owoców rosną. Sieci handlowe i eksporterzy mają coraz bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące pozostałości środków ochrony w owocach (poziomu oraz liczby pozostałości).
Nowa japońska technologia do walki z owocówką jabłkóweczką
Odpowiedzią na wzrost zagrożenia owocówką jabłkóweczką oraz rosnące wymagania konsumentów jest nowatorska filozofia walki ze szkodnikami uwzględniająca wszystkie obecnie obowiązujące trendy, których celem jest wyprodukowanie owoców doskonałej jakości , bez śladów mikrobiologicznych oraz z ograniczonymi lub wyeliminowanymi pozostałościami środków ochrony roślin. Technologia ta stosowana jest z powodzeniem od lat w Europie oraz USA, Argentynie i Australii. Teraz, za sprawą Sumi Agro Poland, dostępna jest także dla polskich sadowników.
Isomate CTT - pierwszy japoński bloker rozmnażania szkodników
Isomate CTT należy do najnowszej generacji środków ochrony roślin, opartych na feromonach, które wabią i dezorientują szkodniki. Środek, zarejestrowany przez Ministerstwo Rolnictwa na bazie badań przeprowadzonych w Polsce jest przeznaczony do zwalczania owocówki jabłkóweczki.
Uwalniana substancja czynna środka (feromon) wabi i dezorientuje samce szkodnika, nie dochodzi do kopulacji (lub występują one sporadycznie), dzięki temu znacząco ograniczana, a nawet całkowicie eliminowana, jest populacja agrofaga na danym areale. Środek ten jest bezpieczny dla człowieka, środowiska, owadów pożytecznych i zapylających, ponadto skuteczny jest w każdych warunkach i nie powoduje powstawania odporności agrofagów.
Na uwagę zasługuje również fakt, iż środek nie pozostawia pozostałości, co jest szczególnie istotne w produkcji owoców jakościowych.
Dyspensery Isomate CTT należy rozwiesić na drzewach w sadzie raz w roku, przed lotem I pokolenia motyli (pierwsza poł. maja). Środek jest skuteczny niezależnie od pogody – temperatura i deszcz nie mają wpływu na stopniowe, ciągłe uwalnianie się feromonu w czasie całego sezonu wegetacyjnego.
Na uwagę zasługuje fakt że Isomate CTT może być stosowany w sadach ekologicznych – posiada certyfikat Instytutu Ochrony Roślin-PIB.
Kiedy stosować Isomate CTT?
Isomate CTT działa najbardziej skutecznie jeśli presja owocówki jabłkóweczki w roku poprzedzającym była mniejsza od 1 procenta. Jeżeli presja jest wyższa od 1 procenta to należy liczyć się z koniecznością wykonania dodatkowych zabiegów insektycydowych.
Minimalna powierzchnia sadu, na jakiej warto zastosować ten program ochrony to 2-3 hektary. Na mniejszych obszarach nie uda się skutecznie wysycić powietrza odpowiednim poziomem feromonów by dezorientować samce owocówki jabłkóweczki. Zastosowanie metody dezorientacji samców wymaga prowadzenia szczegółowej lustracji oraz monitorowania pułapek w sadzie.
Szczegółowe informacje na temat środka oraz rekomendacje dotyczące wyboru optymalnego programu integrowanej ochrony bazującego na Isomate CTT znajdują się na stronie www.sumiagro.pl/isomate-ctt.
Co nowego?
Wkrótce pojawią się nowe produkty z serii blokerów rozmnażania szkodników: Isonet Z – zwalczający przeziernika w porzeczce oraz Isomate CLS* – zwalczający owocówkę i inne zwójki w jabłoni.
*W końcowej fazie rejestracji.
- źródło: Sumi Agro Poland
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze