Polska jest jednym z czołowych producentów owoców w Europie oraz na świecie. Dzięki umiarkowanemu klimatowi, dobrym glebom, strategicznemu położeniu w Europie oraz wielopokoleniowej tradycji produkcji wybranych gatunków, nasze owoce są cenione na całym świecie, zarówno w stanie świeżym, jak i w postaci przetworów.
Zakłady przetwórcze usytuowane w naszym kraju, zarówno te rodzime, regionalne, jak i te o zasięgu międzynarodowym, chętnie korzystają z naszych surowców, wprowadzając na rynek coraz nowsze produkty.
Innowacje produktowe w branży spożywczej wynikają z coraz większych oczekiwań konsumentów, szerszego asortymentu dostępnych produktów oraz istniejącej na rynku znacznej konkurencji.
Dotyczą one wprowadzania nowych produktów, smaków, zastosowań, fortyfikacji wybranych przetworów składnikami deficytowymi czy też tworzenia szeroko pojętej żywności funkcjonalnej. Znacznym zainteresowaniem wśród przetwórców cieszą się surowce o wysokiej wartości prozdrowotnej (zawartości składników biologicznie aktywnych), dostarczające konsumentom związków o działaniu prewencyjnym lub wspomagającym leczenie chorób cywilizacyjnych. Nie bez znaczenia są też walory technologiczne, takie jak np. wysoka zawartość naturalnych barwników czy nawet dłuższy czas przechowywania surowców, zarówno przed ich konsumpcją, jak i przed przetworzeniem. Takie owoce nie muszą pochodzić z krajów Ameryki Południowej czy Nowej Zelandii, lecz z powodzeniem mogą być uprawiane i przetwarzane w Polsce.
Do takich surowców należą m.in. aktinidia, rokitnik i świdośliwa.
Wymienione „superowoce” pod wieloma względami mogą konkurować z owocami powszechnie przetwarzanymi jako surowiec podstawowy do produkcji wybranego przetworu bądź też stanowiąc składnik uzupełniający w nowych kompozycjach smakowych i funkcjonalnych produktów przecierowych, żelowych, nektarów, wsadów owocowych, lodów, chleba, masła i innych.
dr inż. Justyna Ewa Bojarska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
- źródło: Materiały konferencyjne TSW 2018
- foto: latozborowkami.pl
Actinidia arguta, gatunek coraz częściej uprawiany w gospodarstwach sadowniczych. Od czego zacząć ? Na jakie odmiany Aktinidii zdecydował się sadownik ? Zapraszamy do oglądania !
Najnowsze komentarze