W dniu 27 marca obradowało Walne Zgromadzenie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Obradujący delegaci, mając na względzie bardzo aktualne problemy występujące w regionie świętokrzyskim wystąpili z wnioskami, które zarząd ŚIR przesłał do Krajowej Rady Izb Rolniczych celem dalszej realizacji.
Jednym z pytań kierowanych do Ministra Rolnictwa przez ŚIR była przyczyna małego, wręcz śladowego eksportu jabłek do Chin:
Zwrócić się do Pana Ministra Rolnictwa z pytaniem o przyczynę bardzo małego, wręcz śladowego eksportu jabłek do Chin. W 2016 roku Rząd RP i Pan Prezydent informowali o podpisanym kontrakcie ze stroną chińską, który dotyczył sprzedaży do Chin 40 tys. ton jabłek ze zbiorów w 2016 r. Zdołano sprzedać nieco ponad 300 ton z całego kraju, w tym z regionu sandomierskiego około 20 ton. Odbieramy od sadowników niepokojące sygnały, że pomimo spełnienia warunków postawionych przez stronę chińską i poniesienia znacznych kosztów związanych z kontrolą w gospodarstwach, możliwości sprzedaży są bardzo ograniczone. Prosimy o jednoznaczną odpowiedź czy w dalszym ciągu Pan Minister potwierdza, że będzie istniała szansa na sprzedaż jabłek do Chin w bieżącym roku? W chłodniach jest jeszcze bardzo dużo zmagazynowanych jabłek.
- źródło: sir-kielce.pl
Poniżej prezentujemy odpowiedź MRiRW ws. śladowego eksportu jabłek do Chin:
Należy przede wszystkim podkreślić, że protokół z dnia 20 czerwca 2016 roku, zawarty pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Generalną Administracją ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny ChRL w sprawie wymagań fitosanitarnych dla eksportu jabłek z Polski do Chin, został podpisany po zaledwie dwóch latach od rozpoczęcia starań o otwarcie rynku chińskiego dla polskich owoców, co należy za niewątpliwy sukces. Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że sezon wegetacyjny 2016 r. był pierwszym, z którego jabłka mogą być kierowane na rynek chiński. Czas, jaki upłyną od podpisania protokołu, jest stosunkowo krótki i niewystarczający, aby w pełni poznać specyfikę i wymagania nowego rynku zbytu oraz nawiązać trwałą współpracę handlową, a także aby dokonań oceny, w jakim stopniu szansa na stałą obecność na rynku chińskim została wykorzystana przez polskich producentów i eksporterów (…).
(…) Należy podkreślić, że od czasu podjęcia rozmów dyplomatyczno-handlowych mających na celu otwarcie chińskiego rynku dla polskich jabłek, polskie władze prowadzą intensywne działania w zakresie ich promocji (…).
(…) Ponadto, w związku ze specyficznymi wymaganiami sanitarnymi Republiki Chińskiej, Ministerstwo podejmuje aktywne działania w celu zapewnienia producentom możliwości efektywnej i skutecznej ochrony sadów jabłoniowych produkujących owoce na rynek chiński (…).
- źródło: sir-kielce.pl
Najnowsze komentarze