Prezentujemy pismo MRiRW w odpowiedzi na stanowisko Zarządu LIR z dn. 20.09.2019 r. ws. niskich cen skupu jabłek [czytaj wpis: Czy to zmowa cenowa ? >>>].
Duża niestabilność na ryku owoców, w tym jabłek, jest spowodowana wieloma czynnikami. Sytuacja na tym rynku zależy od sytuacji podażowo-popytowej, i to nie tylko w kraju, ale i także w UE i na świecie. Podaż ze strony producentów owoców jest rozdrobniona, a indywidualni producenci, jako dostawcy niedużych partii towaru nie mają możliwości prowadzenia skutecznych negocjacji przed sprzedażą. Ponadto, zmienne warunki pogodowe w sposób istotny przyczyniają się do ograniczania podaży. Ważnym czynnikiem są także rosnące koszty siły roboczej, co wpływa na koszty produkcji jabłek, w szczególności jeśli zbiory dokonywane są ręcznie.
W celu wzmocnienia pozycji producenta rolnego w łańcuchu żywnościowym, z inicjatywy MRiRW powstał projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowe w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (…).
Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ceny płacone w spółdzielniach ogrodniczych producentom w okresie 30.09 – 01.10.2019r. wynosiły:
- za jabłka deserowe 1,46 zł/kg wobec 0,71 zł/kg w tym samym okresie 2018 r. (wzrost o 106%)
- za jabłka przemysłowe 0,47 – 0,57 zł/kg wobec 0,18 zł/kg w tym samym okresie 2018 r. (…).
Poniżej pełna treść odpowiedzi MRiRW ws. niskich cen skupu jabłek:
źródło: lir.lublin.pl
Najnowsze komentarze