Coraz większe grono sadowników zastanawia się nad uprawą odmian jabłoni metodami ekologicznymi. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na taką metodę produkcji owoców powinniśmy zastanowić się i określić rynek zbytu. W myśl zasady zanim posadzisz sprzedaj !
Jeśli posiadamy potencjalnych odbiorców na nasze ekologiczne jabłka, zastanówmy się jakie odmiany posadzić ? Tutaj polecamy zapoznać się z prezentacją jaką dr Dorota Kruczyńska przedstawiła podczas szkolenia online zogranizowanego przez Instytut Ogrodnictwa 30 listopada 2020 roku.
Podczas wykładu odmiany jabłoni zostały podzielone na:
- mniej podatne odmiany jabłoni na parch: Pinova, Piros, Ligolina, Szampion
- parchodporne odmiany jabłoni [polskiej selekcji]: Chopin, Frre Redstar, Gold Milenium, Melfree
- parchodporne odmiany jabłoni [zagraniczne]: Ecolette, Enterprise, Rewena, Topaz, Topaz Red, Scarlet O'Hara, WinneCrisp
- parchodporne odmiany jabłoni podobne do uznanych odmian: Gaia, Orion, Renoir, Sirius, Smeralda
Zapylacze: Golden Hornet, Prof. Sprenger
W dalszej części prezentacji dowiecie się również wrażliwości tych odmian na gorzką zgniliznę jabłek, podatności odmian na zarazę ogniową oraz szczegółową charakterystykę prezentowanych odmian jabłoni.
Zobacz (materiał video poniżej) jakie odmiany jabłoni do upraw ekologicznych rekomenduje dr Dorota Kruczyńska podczas szkolenia online zogranizowanego przez Instytut Ogrodnictwa 30 listopada 2020 roku.
30 listopada br. w Instytucie Ogrodnictwa odbyło się kolejne szkolenie on-line przygotowane w ramach realizacji zadań 3.4 i 5.1 Programu Wieloletniego IO (2015-2020) „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”. Jego retransmisję można obejrzeć na platformach Facebook i YouTube na kanałach IO. Spotkanie to, poświęcone było tematyce związanej z ekologiczną produkcją owoców. Koordynator szkolenia dr hab. Elżbieta Rozpara, prof. IO, opowiedziała o szansach i ograniczeniach związanych z tym sposobem produkcji owoców w Polsce. Dr Paweł Bielicki przybliżył uczestnikom temat dotyczący przepisów regulujących jakość materiału szkółkarskiego polecanego do sadów ekologicznych, a dr Dorota Kruczyńska przedstawiła odmiany jabłoni z sukcesem wykorzystywane w tego typu uprawach. Mgr inż. Agnieszka Głowacka zaprezentowała odmiany śliwy domowej polecane do sadów ekologicznych, zwracając uwagę na ich podatność na szarkę w sytuacji rosnącego zagrożenia wirusem ospowatości sliwy. O obecnym stanie ekologicznej ochrony sadów opowiedział mgr Witold Danelski, a dr inż. Małgorzata Sekrecka poruszyła temat związany z fauną pożyteczną i jej rolą w ograniczaniu szkodników w sadowniczych uprawach ekologicznych.
Najnowsze komentarze