Jutro tj. 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej np. przy pomocy maseczek. W przestrzeni publicznej, czyli poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu (gospodarstwa które jest dla nas najczęściej również miejscem zamieszkania). "Problem" pojawia się wówczas, gdy pojawi się u nas osoba z zewnątrz. Pracownik, serwisant, kurier, handlowiec wówczas należy skorzystać z maseczki ? Jest to zawsze osoba tzw. z zewnątrz.
Druga sprawa to odległości między pracownikami.
Grupy producentów owoców m.in. na sortowniach owoców już wprowadziły
• pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących,
• stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
A co w przypadku zbiorów owoców na plantacjach ? Osoby zbierające truskawki, maliny będą musiały zachować odległość 1,5 metra ? Będę musiały wykonywać zbiory w maseczkach ?
Czekamy na informacje z Ministerstwa Zdrowia, które ma dziś tj. 15 kwietnia podać więcej szczegółów z nowelizacji m.in. przepisu art. 18 dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa z obowiązującego Rozporządzenia z dnia 10 kwietnia br. (Dz.U. 2020 poz. 658).
Poniżej informacje które wiemy na chwilę obecną tj. 15.04.2020, godzina 11:00
Jak czytamy w ROZPORZĄDZENIU RADY MINISTRÓW z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii:
§ 18. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 10 kwietnia 2020 r. dostępne tutaj >>>
Jednak jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia:
zakrywanie ust i nosa nie będzie zwalniało z obowiązku zachowania bezpiecznej odległości nie mniejszej niż dwóch metrów.
Jak poinformował wczoraj (14.04) w rozmowie z MF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski
Obowiązek zakrywania nosa i ust w biurach / zakładach pracy zależy od pracodawcy. Najczęściej biuro powinno być zdalne i to jest zalecenie dużo bardziej racjonalne, ale jeżeli takie rozwiązanie nie może być wprowadzone pracodawca powinien zapewnić bezpieczne odległości między pracownikami ale można rozważyć oprócz tego także noszenie maseczek.
Pracodawca ma obowiązek takiego zorganizowania miejsca pracy, żeby odległość pomiędzy stanowiskami pracy wynosiła co najmniej 1,5 metra. "W przypadku pracy na stanowiskach administracyjno-biurowych należy w związku z tym biurka w pomieszczeniu ustawić w taki sposób, by najbliższa w linii prostej odległość pomiędzy osobami pracującymi była nie mniejsza niż 1,5 metra.
Podobnie należy organizować pracę na stanowiskach robotniczych, zapewniając, by odległość pomiędzy dwoma najbliższymi robotnikami była nie mniejsza niż 1,5 metra"
– tłumaczy wiceminister Stanisław Szwed.
W przypadku obsługi maszyn ten sposób ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa należy stosować odpowiednio, zwłaszcza gdy obsługa danego urządzenia jest niezbędna do zagwarantowania dostępu do innego dobra, np. zapewnienia produkcji żywności lub leków.
Gdy z powodów konstrukcyjnych nie jest możliwe zachowanie odległości 1,5 metra pomiędzy dwiema najbliższymi osobami obsługującymi to urządzenie, należy równoważyć brak zachowania tej odległości wyposażeniem pracowników w odpowiednie środki ochrony zbiorowej lub indywidualnej.
Jak tłumaczy wiceszef MRPiPS, pracownicy i inne osoby będą mogły przemieszczać się na obszarze kraju w celu wykonywania czynności zawodowych, zadań służbowych lub pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzenia działalności rolniczej czy prac w gospodarstwie rolnym oraz zakupu towarów i usług z tym związanych.
Należy pamiętać, że osoby poruszające się pieszo powinny poruszać się w grupie nieprzekraczającej 2 osób i w odległości nie mniejszej niż 2 metry od siebie
– wskazuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed
źródło: samorzad.pap.pl
Poniżej prezentujemy opublikowany 14 kwietnia przez Ministerstwo Zdrowia projekt rozporządzenia mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią koronawirusa:
Na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322, 374 i 567) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 658) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 2 w ust. 9 w pkt 1 w lit. b po wyrazach „Rzeczypospolitej Polskiej” dodaje się przecinek i wyrazy „oraz osoby wykonujące pracę lub świadczące usługi na morskich platformach wydobywczych i wiertniczych zlokalizowanych na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego w oparciu o inny stosunek, niż marynarska umowa o pracę,”;
2) § 18 otrzymuje brzmienie:
„§ 18. 1. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;
3) na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż;
4) na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku:
1) poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
2) dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.
3. W przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.”.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Rrezes rady ministrów
- źródło: gov.pl / tvn24.pl / Fakty RMF FM
Najnowsze komentarze