Od 2022 dopłaty do rolnictwa ekologicznego mają być równe i zachęcać do takiej właśnie produkcji.
Do tej pory wysokość stawek płatności była zróżnicowana w zależności od liczby hektarów z uprawami eko. Przed nami wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu, a to oznacza większe wymogi w zakresie upraw ekologicznych.
Dotąd mechanizm degresywności płatności polegał na stosowaniu różnych wysokości stawek płatności w zależności od łącznej powierzchni w ramach wszystkich realizowanych pakietów lub wariantów, jaka jest deklarowana przez rolników we wnioskach o przyznanie płatności ekologicznych.
Płatności ekologiczne za powierzchnię gruntów:
- od 0,1 ha do 50 ha są przyznawane według pełnych 100% stawek płatności,
- powyżej 50 ha do 100 ha - według stawek płatności pomniejszonych do 75%,
- powyżej 100 ha - według stawek płatności pomniejszonych do 60%.
Z tym podziałem już koniec.
W ten sposób ministerstwo chce dążyć do wzrostu poziomu zainteresowania rolników przystępowaniem do realizacji zobowiązań ekologicznych i tym samym zwiększenia powierzchni objętej produkcją ekologiczną w Polsce.
Założenia Europejskiego Zielonego Ładu, a zwłaszcza jeden z celów określonych w Strategii na rzecz Bioróżnorodności oraz Strategii Od Pola do Stołu zakłada, że do 2030 r. 25% użytków rolnych w UE będzie objętych produkcją ekologiczną. Podejście to będzie kontynuowane w ramach wsparcia powierzchniowego do rolnictwa ekologicznego wdrażanego w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023- 2027.
Projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 10 stycznia 2022 trafił do opiniowania.
Źródła: Rządowe Centrum Legislacji, informacja prasowa
Najnowsze komentarze