Od piątku, 15 marca ARiMR rozpoczyna przyjmowanie wniosków w aplikacji eWniosekPlus przez internet. Rolnicy, którzy nie mają dostępu do internetu, mogą skorzystać ze stanowisk komputerowych w biurach powiatowych ARiMR oraz pomocy pracowników Agencji.
Rolnicy, którzy w tym roku będą korzystać z e-wniosku po raz pierwszy, by uzyskać do niego dostęp, powinni najpierw utworzyć konto. W tym celu trzeba wejść na stronę www.arimr.gov.pl w zakładkę eWniosekPlus. Tu podać trzy dane weryfikacyjne:
- numer identyfikacyjny producenta – „numer gospodarstwa”,
- kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR, zrealizowanego w roku 2018 (w przypadku gdy rolnik w danym dniu otrzymał więcej niż jeden przelew należy wprowadzić kwotę z największego przelewu, w przypadku braku otrzymania przelewu od ARiMR w roku 2018 należy wprowadzić wartość 0),
- 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego wskazanego we wniosku o wpis do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Zalecane jest również wskazanie adresu e-mail – pole nieobowiązkowe. Na ten adres Agencja będzie przesyłała ewentualne powiadomienia. Po poprawnej weryfikacji system automatycznie założy konto oraz pozwoli na wprowadzenie indywidualnego hasła w celu zapewnienia możliwości ponownego logowania do systemu.
Złożenie wniosku w formie papierowej jest możliwe jedynie dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR. Wniosek w wersji papierowej może zostać złożony w następujący sposób:
- osobiście do biura powiatowego ARiMR lub
- za pośrednictwem osoby trzeciej lub
- przesłany pocztą lub
- przesłany/dostarczony za pomocą kuriera lub firmy kurierskiej
Za datę złożenia wniosku papierowego do biura powiatowego ARiMR przyjmuje się datę:
- datę złożenia w biurze powiatowym ARiMR wniosku przez rolnika lub osobę trzecią,
- datę wpłynięcia wniosku do biura w przypadku wysyłki wniosku za pośrednictwem kuriera lub firmy kurierskiej,
- datę stempla pocztowego w przypadku, gdy rolnik wysyła wniosek pocztą.
Wniosek o przyznanie płatności na rok 2019 wraz z wymaganymi załącznikami składa się od 15 marca do 15 maja 2019 r. Wniosek wraz z załącznikami może być także złożony do 10 czerwca 2019 r., jednak osoby, które złożą wniosek w okresie od 16 maja do 10 czerwca otrzymają płatności pomniejszone o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia. Wnioski osób, które złożą wniosek po 10 czerwca 2019 roku nie będą rozpatrywane i tym samym osoby te nie otrzymają płatności.
Więcej informacji o aplikacji, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się na stronie: www.arimr.gov.pl w zakładce eWniosekPlus.
- źródło: arimr.gov.pl
Tak jak w roku 2018, stosowane są następujące rodzaje płatności bezpośrednich:
- jednolita płatność obszarowa,
- płatność za zazielenienie,
- płatność dodatkowa,
- płatność dla młodych rolników,
- wsparcie związane z produkcją (płatność do bydła, płatność do krów, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, płatność do powierzchni upraw roślin pastewnych, płatność do buraków cukrowych, płatność do ziemniaków skrobiowych, płatność do truskawek, płatność do pomidorów, płatność do chmielu, płatność do lnu, płatność do konopi włóknistych),
- płatność niezwiązana do tytoniu (w ramach przejściowego wsparcia krajowego).
Ponadto, na jednym formularzu wniosku można ubiegać o przyznanie także płatności obszarowych realizowanych w ramach PROW 2014-2020 (płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, płatności ekologicznej, premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej) oraz w ramach PROW 2007-2013 (płatności kontynuacyjnej na zalesianie).
Rolnicy, którzy w 2015 r. przystąpili do systemu dla małych gospodarstw, otrzymają płatność w ramach tego systemu, zastępującą inne płatności finansowane z budżetu unijnego. Wystąpienie z systemu dla małych gospodarstw jest możliwe w terminie do 30 września br. Nie jest już natomiast możliwe przystąpienie do tego systemu.
- źródło: gov.pl
Najnowsze komentarze