Mączniak prawdziwy to nie tylko jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych, ale także poważny problem w sadach jabłoniowych. Szczególnie uciążliwy staje się w lata ciepłe i wilgotne, kiedy powoduje znaczne pogorszenie zdrowotności drzew i spadek plonów.
Objawy mączniaka prawdziwego na jabłoni
Sprawcą porażenia mączniakiem prawdziwym jest grzyb Podosphaera leucotricha. Występuje on we wszystkich rejonach uprawy jabłoni. Dlatego niezwykle ważna jest prawidłowa ochrona sadów jabłoniowych przed tym groźnym agrofagiem.
Mączniak prawdziwy pojawia się na jabłoniach już wczesną wiosną, infekując młode liście, pąki kwiatowe i wierzchołki pędów. Charakterystycznym objawem porażenia jabłoni mączniakiem prawdziwym jest biały, mączysty nalot grzybni, który pojawia się na porażonych tkankach. Zaatakowane części drzewa przestają się rozwijać, liście ulegają deformacji i zasychają, a pąki kwiatowe zamierają, nie zawiązując tym samym owoców. Przy niezbyt dużym nasileniu choroby część pąków liściowych jest w stanie przetrwać, jednak liście, które się z nich rozwijająsą zdeformowane, skręcone i zainfekowane, o czym świadczy wspomniany już biały nalot.
Zaatakowane części roślin przestają się rozwijać, liście ulegają deformacji i zasychają, a pąki kwiatowe zamierają, nie zawiązując tym samym owoców.
Grzyb może także dokonywać infekcji wtórnych jabłoni w późniejszym terminie i pojawiać się na drzewach już w trakcie owocowania. Na zaatakowanych owocach można wówczas zauważyć rdzawe plamy, nieregularne przebarwienia oraz całe skupiska tkanki korkowatej. Owoce porażone tą chorobą tracą swoją wartość użytkową. Nie nadają się również do przechowywania. Zawczasu należy zatem pomyśleć o ochronie sadów jabłoniowych przed mączniakiem prawdziwym.
Działania profilaktyczne ograniczające rozwój mączniaka prawdziwego
Przy zwalczaniu mączniaka prawdziwego na jabłoniach kluczową rolę odgrywa profilaktyka, w tym prawidłowo wykonane zabiegi agrotechniczne. Ważne jest prowadzenie lustracji drzew w okresie wczesnowiosennym w celu zlokalizowania objawów choroby zwłaszcza na młodych pędach. Infekcje można ograniczyć przez wycinanie i niszczenie jeszcze przed kwitnieniem porażonych pędów oraz części roślin, na których pojawiły się objawy choroby. Jeżeli zajdzie taka konieczność, wycinania chorych pędów można kontynuować przez cały okres wegetacyjny. Istotną funkcję spełnia również prawidłowo wykonane cięcie jabłoni, dzięki któremu można uzyskać właściwe prześwietlenie korony utrudniające rozwój mączniaka prawdziwego.
Ważnym elementem ochrony sadów jabłoniowych przed mączniakiem prawdziwym jest również systematyczne odchwaszczanie sadów. Także nadmierne nawożenie sadów jabłoniowych azotem sprzyja rozwojowi choroby, ponieważ pędy rosną szybciej, co zwiększa możliwości rozwoju grzyba. W ograniczeniu choroby ważna jest segregacja owoców po zbiorach, gdyż grzyb obecny na jabłkach może zimować w przechowalniach. Na koniec dodajmy, że możliwość porażenia mączniakiem prawdziwym może też zmniejszyć wybór odmiany wykazującej odporność lub dużą tolerancją na patogena (m.in. Boskoop, Delikates, Elstar, Jester).
Ochrona sadów jabłoniowych przed mączniakiem prawdziwym
Mączniak prawdziwy może wystąpić w sadach w nasileniu epidemicznym co kilka lat.
W sytuacji gdy pomimo wykonanych zabiegów agrotechnicznych nasilenie choroby w sadzie jabłoniowym jest duże, należy rozpocząć chemiczne zabiegi ochrony roślin. Wybór środków do zwalczania mączniaka prawdziwego jest dosyć duży. . Opryski dostosowuje się do fazy rozwojowej jabłoni oraz panujących warunków atmosferycznych. Jednym z dostępnych na polskim rynku preparatów zwalczających mączniaka prawdziwego jest Kendo 50 EW – środek grzybobójczy o działaniu układowym. Stosuje się go zapobiegawczo lub w chwili wystąpienia pierwszych objawów choroby od fazy różowego pąka do końca fazy, w której owoce osiągają połowę typowej wielkości (BBCH 57–75). Maksymalna liczba zabiegów, które można przeprowadzić w sezonie wegetacyjnym, to 2 (z przerwą co najmniej 7–14 dni pomiędzy opryskami). Zalecane jest wykonanie opryskiwania drobnokroplistego. Ochronę sadów przed mączniakiem prawdziwym warto rozpocząć jeszcze przed kwitnieniem. Wczesna eliminacja sprawcy choroby ułatwia prowadzenie ochrony w późniejszych okresach.
ARTYKUŁ REKLAMOWY
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze