Kilka tygodni temu zapytałem Was o preparaty jakie stosujecie do ochrony przed zbiorem jabłek. Dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie i podzielili się swoim zdaniem.
A tak prezentują się wyniki:
Wyniki wskazują na Wasze przyzwyczajenie do danego produktu i technologii przedzbiorczej jaką zastosujecie. Ponad 52% osób oddających głos w poprzednim sezonie zastosowało produkt Bellis® 38WG i w obecnym sezonie również ponad 54% ankietowanych sięgnie po ten produkt w ochronie jabłek przed zbiorem.
Drugim produktem, który wybiorą sadownicy podczas zabiegów przedzbiorczych będzie Geoxe 50WG. Tutaj podobna zależność. Ponad 45% sadowników, którzy zastosowali produkt w poprzednim sezonie również zastosują produkt na jabłka podczas tegorocznych zbiorów.
Jeszcze dwie ważne uwagi. W ankiecie w pytaniu nr 3 oraz 4 można było zaznaczyć dwa produkty. Dlatego niektórzy z Was mogą zastosować zarówno jeden jak i dwa lub więcej produktów do ochrony przez zbiorem jabłek w zależności od odmiany jabłek. Spora większość biorących udział w ankiecie w swoich gospodarstwach posiada od 5 do 8 odmian jabłoni, dlatego produkty będę używane głównie na odmiany do długotrwałego przechowywania owoców ponad 6 miesięcy, jak zaznaczaliście w odpowiedzi na pytanie nr 2.
Kolejna sprawa. W tym sezonie część jabłek sprzedawana jest już (w rozsądnych cenach) bezpośrednio z drzewa. Przykładem niech będzie odmiana Gala. Tutaj również brak ochrony przedzbiorczej i okresu długotrwałego przechowywania powoduje, że pisaliście o braku ochrony przedzbiorczej i stosowania produktów do tego celu.
Przypomnijmy:
Bellis® 38 WG należy stosować w dawce 0,8 kg/ha, maksymalnie dwa razy w sezonie, przemiennie z preparatami o różnym mechanizmie działania. Substancja aktywna – boskalid i piraklostrobina.
Bellis® 38 WG charakteryzuje się krótkim, 7-dniowym okresem karencji.
Geoxe® 50WG należy stosować w dawce 0,45 kg/ha, maksymalnie dwa razy w sezonie, przemiennie z preparatami o różnym mechanizmie działania. Substancja aktywna – fludioksonil.
Geoxe® 50 WG charakteryzuje się krótkim, 3 -dniowym okresem karencji.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze