Tytułem wstępu należy przypomnieć, że każdy z sadowników uprawiających czereśnie sam powinien określić czy posiada uszkodzenia mrozowe/przymrozkowe w swoim sadzie czereśniowym! Nasz materiał dotyczy informacji od kilku sadowników, a w filmie prezentujemy jedną lokalizacje. Tym niemniej sprawa nie dotyczy pojedynczych sadowników, o czym nadal możemy przekonać się w komentarzach na naszych profilach w social mediach.
Od kilku dni docierają do nas informacje od sadowników uprawiających czereśnie o pierwszych widocznych uszkodzeniach pąków na popularnych odmianach tego gatunku.
Warunki pogodowe w ostatnich dniach, pierwszych dniach kwietnia 2022 roku bardzo istotnie różniły się w Polsce. W jednym rejonie śnieg, w innym silny wiatr, a jeszcze innym sadownicy piszą o pięknym słońcu i rozpędzonej wegetacji! Duże różnice. Nie tylko w pogodzie, ale również w fazach fenologicznych poszczególnych gatunków i odmian roślin sadowniczych.
Taka pogoda, jak widać ma już istotny wpływ i efekty na rozwój drzew w sadzie. Jeśli w gatunkach ziarnkowych mamy "spokój" to już gatunki pestkowe "informują" o pierwszych efektach niskiej temperatur powietrza, dużej amplitudzie temperatur między dniem a nocą oraz różnicach pomiędzy odmianami.
Zobaczcie naszą relację z gospodarstwa sadowniczego położonego z okolicach Tuliszkowa (woj. wielkopolskie). Z Mateuszem, który uprawia czereśnie na kilkunastu hektarach przeprowadziliśmy lustracje pąków kilkunastu odmian czereśni w jego sadzie.
Zobaczcie nasze oceny i wnioski.
Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału youtube.com/sadownictwo
Najnowsze komentarze