O problemach na plantacji borówki wysokiej w sezonie 2020 opowiada Kuba Wasiak.
Ten sezon uprawy borówki wysokiej zapamiętamy szczególnie. Bardziej niż dwanaście wcześniejszych sezonów w których zajmowaliśmy się uprawą tego gatunku. Już na samym początku wystąpiły przymrozki wiosenne które uszkodziły pąki kwiatowe oraz liściowe. Najbardziej ucierpiała odmiana Chandler (...) Rośliny potrzebowały dużej stymulacji poprzez nawożenie aby mogły się odbudować (...)
Kolejnym problemem w poprzednim sezonie była szara pleśń. Wykonywaliśmy nawet 10 zabiegów przeciwko tej chorobie jednak warunki atmosferyczne / opady deszczu powodowały zmywanie preparatów i utrzymywanie się dużej wilgotności w krzewach (...) Owoce pękały.
Dużym problemem była również Drosophila suzukii / Muszka plamoskrzydła, która od 4 lat monitorowana jest na naszej plantacji borówki wysokiej. W poprzednich sezonach nie zauważyliśmy dużej ilość odłowionych szkodników (do 10 sztuk). Uśpiło to naszą czujność w takim stopniu, że w sezonie 2020 roku zaobserwowaliśmy porażone owoce w momencie gdy w owocach były larwy. Na niektórych kwaterach borówki wysokiej starty z tytułu Drosophila suzukii wynosiły 20-25%. Uważam, że muszka plamoskrzydła będzie coraz większym problemem w kolejnych sezonach.
Zobacz cały materiał video pt: Ciekawe zdarzenia na plantacji borówki w sezonie 2020. oraz zalecenia i omówienie występujących problemów przez doradcę firmy Agrosimex Tomasza Domańskiego.
Nagranie pochodzi z I części Kongresu Borówkowego który odbył się 20.01.2021.
Więcej ciekawych materiałów na kanale YouTube Doradca Sadowniczy
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze