W ramach walki z epidemią koronawirusa Niemcy zamknęły granice dla pracowników sezonowych. Rozporządzenie weszło w życie 25 marca o godzinie 17:00. Ambasada Polski w Berlinie podaje, że nie są nim objęci Polacy.
O zamknięciu granicy Niemiec dla pomocników przy żniwach i innych pracowników sezonowych w rolnictwie poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Berlinie.
Rozporządzenie to dotyczy obywateli państw trzecich i Wielkiej Brytanii, a z państw UE - Bułgarii i Rumunii, które nie są objęte w pełni przywilejami członków strefy Schengen. Objęto nim także Austrię, "z którą przejściowo przywrócono kontrole graniczne", jak powiedział rzecznik MSW Joachim Rukwid.
Rzecznik dodał, że wprowadzone ograniczenia „są pilnie potrzebne dla przerwania łańcucha rozprzestrzeniania się koronawirusa”.
Polska ambasada w Berlinie podała, że ograniczenia nie dotyczą Polaków.
Ograniczenia wjazdu do DE dla pracowników sezonowych i pomocników przy zbiorach
— Botschaft Polen DE (@PLinDeutschland) March 25, 2020
Min.Spraw Wewnętrznych (@BMI_Bund) wprowadza dziś (25.03.20 o godz. 17.00) zakaz wjazdu do Niemiec dla pracowników sezonowych.
Wyjaśniamy, zakaz NIE OBEJMUJE Polaków
https://t.co/dcmFXTOtkU pic.twitter.com/TEpMD86PoA
- źródło: dw.com
W połowie marca na oryginalny pomysł wpadła niemiecka minister rolnictwa Julia Kloeckner z CDU. Licząc się z ograniczonym napływem robotników sezonowych do Niemiec w tym roku z innych krajów, wysunęła propozycję, aby z pomocą rolnikom przyszli pracownicy gastronomii, których zakłady zostały zamknięte w ramach walki z epidemią koronawirusa.
Niemcy dbają o swoją gospodarkę wpuszczając Polaków. Koronawirus. Pracownicy sezonowi z Polski nadal mogą wjeżdżać do Niemiec https://t.co/n9LyyZ3QVj przez @OnetWiadomosci
— Adrian (@epox84) March 26, 2020
Tymczasem Francja, która również boryka się z sezonowym problemem braku rąk do pracy w polu, wezwała bezrobotnych do podjęcia pracy w rolnictwie podczas epidemii koronawirusa. Z danych Narodowej Federacji Gospodarstw Rolnych (FNSEA) wynika, że do maja tego roku francuskiemu rolnictwu będzie brakować około 200 tysięcy pracowników sezonowych.
- źródło: wiadomosci.onet.pl
Najnowsze komentarze