Jak informuje Mirosław Maliszewski:
Jedną z cech rolnictwa, w tym ogrodnictwa jest zapotrzebowanie na najemną siłę roboczą. Szczególnie dotyczy to gospodarstw towarowych, gdzie sama rodzina nie jest w stanie terminowo wykonać wszystkich prac polowych. Sytuacja jest o tyle trudna, że ruszają kolejne prace polowe, na czym najwięcej tracą producenci. Zwłaszcza producenci owoców miękkich, których zbiór musi być dokonywany regularnie i nie można pozwolić sobie na żaden przestój. Polscy pracodawcy od kilku lat mają możliwość zatrudniania cudzoziemców. Najliczniejszą obecnie grupę stanowią obywatele Ukrainy. Niestety pojawiły się problemy z wjazdem dla obywateli Ukrainy, co pozbawi wielu polskich pracodawców siły roboczej. Dla rolników, czy sadowników jest to szczególnie duży problem, gdyż brak siły roboczej zza wschodniej granicy (Polacy nie chcą podejmować pracy sezonowej) powoduje duże straty finansowe (nieterminowe wykonanie prac). W związku z powyższym zwróciłem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o odpowiedź na pytanie:
- Czy obecnie możliwy jest wjazd pracowników z Ukrainy na terytorium Polski oraz jakie dokumenty musi posiadać cudzoziemiec, aby mógł przekroczyć granicę i pracować.
- Czy cudzoziemcy, którym kończy się legalny pobyt w Polsce w czasie trwania pandemii koronawirusa mogą wyjechać bez przeszkód?
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował iż:
Cudzoziemcy udający się do Polski w celu kontynuowania pracy (lub niezwłocznego jej podjęcia po przekroczeniu granicy) podczas kontroli granicznej winni spełniać określone przepisami warunki wjazdu, w tym przedstawić podczas kontroli granicznej dokumenty potwierdzające prawo pracy, wówczas są oni, co do zasady, odprawiani na wjazd do Polski. Wyjątki od tej reguły obejmują m.in. przypadki, gdy podczas kontroli granicznej zostanie ustalone, że podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie wyraża dalszej woli powierzenia pracy cudzoziemcowi, cudzoziemiec jest zarażony (albo występuje podejrzenie wystąpienia koronawirusa SARS-CoV-2) lub cudzoziemiec odmówi obowiązkowego wypełnienia karty identyfikacyjnej (lokalizacyjnej). Wówczas takiemu cudzoziemcowi jest wydawana decyzja o odmowie wjazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (…).
Jednocześnie należy zauważyć, że z inicjatywy władz ukraińskich nastąpiło całkowite zawieszenie ruchu pieszego w czynnych przejściach granicznych na granicy polsko-ukraińskiej. Tym samym aktualnie nie jest możliwe przekraczanie granicy w ruchu pieszym, nie ma natomiast przeszkód w przekraczaniu granicy polsko-ukraińskiej z wykorzystaniem różnych środków transportu, takich jak samochody osobowe, busy czy autokary (…).
Przykładowo w sytuacjach, gdy termin ważności posiadanych przez cudzoziemców wiz krajowych lub zezwoleń na pobyt czasowy (w tym zezwoleń na pobyt czasowy i o pracę), zakończył się (lub zakończy) w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, wówczas okres legalnego pobytu w Polsce na mocy ww. dokumentów ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego stanu, który obowiązywał jako ostatni. Przedłużeniu na mocy prawa ulega również okres ważności zezwoleń na pracę i zezwoleń na pracę sezonową oraz okresów dopuszczalnej pracy na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywanej pracy cudzoziemcowi, wpisanych do ewidencji oświadczeń do 30. dnia następującego po dniu odwołania tego stanu, który obowiązywał jako ostatni, a także wypadających w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii terminów na złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, o przedłużenie wiz lub o przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego do 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni (...).
Poniżej pełna treść odpowiedzi Ministera Spraw Wewnętrznych i Administracji:
- źródło: facebook.com/Mirosław-Maliszewski
Najnowsze komentarze