Przypomnijmy,
-
W marcu po ogłoszeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego, okres ważności wiz i kart pobytu został wydłużony do 30 dni po zakończeniu obostrzeń związanych z pandemią.
-
Takie rozwiązanie umożliwiło migrantom spoza UE, w tym obywatelom Ukrainy, kontynuacje pracy w Polsce podczas lockdownu.
W ubiegłym roku polskie placówki konsularne w Ukrainie wydały obywatelom Ukrainy 512 339 wiz – podaje Ukrinform, powołując na Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.
W porównaniu do 2019 roku liczba wiz wydanych przez Polskę w spadła o ponad 43 proc. (899 605 wiz w 2019 roku). Jest to spowodowane pandemią covid-19, w wyniku której polskie konsulaty w Ukrainie były zamknięte przez prawie dwa i pół miesiąca – od połowy marca do końca maja. Po wznowieniu pracy konsulatów pierwszeństwo w uzyskaniu dokumentów wizowych mieli osoby, którzy złożyli wniosek o wizę pracowniczą w celu podjęcia pracy w sektorze rolnym.
Jednocześnie w 2020 roku polskie konsulaty wydały 15 765 odmownych decyzji w sprawach wizowych, co stanowi prawie 3 proc. od ogólnej liczby złożonych wniosków.
Statystyczny Ukrainiec przepracował na zatrudnieniu tymczasowym w Polsce średnio 577 RBH w 2020 r. to o 277 RBH więcej niż w przypadku zatrudnionego tymczasowo Polaka, który na tę formę zatrudnienia przeznaczył 300 RBH.@Piechocinski https://t.co/cmPjc4Zouu
— sadownictwo (@sadowniczy) January 13, 2021
W 2017 r. Państwowy Urząd Statystyczny Ukrainy opublikował wyniki badania „Zagraniczna migracja pracownicza społeczeństwa”, badanie to potwierdza trendy dotyczące migracji obywateli Ukrainy do Polski. Według raportu Polska jest najważniejszym krajem docelowym migracji Ukraińców, blisko 40% całej emigracji przyjechało do Polski. Według raportu w latach 2015 – 2017 do Polski przyjechało 507 tys. osób z Ukrainy w związku z pracą. W I połowie 2017 r. jednocześnie przebywało w Polsce 303 tys. imigrantów pracowniczych z Ukrainy.
Należy podkreślić, że w świetle dostępnych danych szacunek wielkości imigracji z Ukrainy wydaje się zbyt niski.
- źródło: edialog.media
Najnowsze komentarze