W związku z brakiem pracowników do pracy w gospodarstwach i sygnałami o długim oczekiwaniu na wizy obywateli Ukrainy, Poseł Maliszewski zwrócił się do Ministestwa Spraw Zagranicznych z pytaniami: Z czego wynika długi czas oczekiwania na wydanie wizy? i Kto jest winny opóźnieniom?
Poniżej prezentujemy odpowiedź Ministerstwa :
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z zapytaniem poselskim Pana Posła Mirosława Maliszewskiego nr 7361 r. w sprawie długiego oczekiwania na wydanie wizy, pragnę uprzejmie poinformować, co następuje.
Proces wydawania wiz obywatelom Ukrainy regulują aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Wydawanie wiz jednolitych Schengen (typu C) w przypadku braku posiadania przez obywatela Ukrainy paszportu biometrycznego systematyzują przepisy prawa wspólnotowego, w tym Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (Dz. U. UE z 2009 r., L 243/1) oraz Umowa między Wspólnotą Europejską a Ukrainą o ułatwieniach w wydawaniu wiz z dnia 18 grudnia 2007 r.
(Dz. U. UE z 2007 r., L 332/68 z późn. zm.). Z kolei wydawanie wiz na gruncie prawa krajowego (typu D) określają przepisy ustawy z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach (Dz. U. 2013 poz. 1650). Zgodnie z regulacjami w powyższych aktach prawnych okres oczekiwania na wydanie przez konsula decyzji w sprawie wydania wizy nie może przekroczyć 10 dni, w praktyce w urzędach konsularnych na Ukrainie wynosi 5-6 dni.
Sytuacja, o której pisze Pan Poseł związana jest z okresem oczekiwania na złożenie wniosku wizowego (dotyczy wyłącznie wiz krajowych, wniosek na wizę Schengen można złożyć bez kolejki). Obecnie na Ukrainie funkcjonują dwa sposoby umówienia terminu na złożenie wniosku wizowego – za pośrednictwem systemu e-konsulat (wówczas wniosek składany jest bezpośrednio w konsulacie) oraz w jednym z 17 Punktów Przyjmowania Wniosków Wizowych, funkcjonujących na podstawie umowy zawartej między Ambasadą RP w Kijowie a firmą VFS Worldwide Holdings Ltd. na świadczenie usług przyjmowania wniosków wizowych. Należy przy tym zwrócić uwagę, że ok. 95% wniosków składanych jest w Punktach. W związku ze wzrastającym popytem na otrzymanie wizy (ujawniającym się zwłaszcza w miesiącach letnich) oraz ograniczonymi możliwościami jego zaspokojenia, okres oczekiwania na złożenie wniosku wydłużył się. Dynamika zainteresowania polskimi wizami do pracy nie rozkłada się przy tym równomiernie na całym terytorium UA, co powoduje, że w niektórych konsulatach okres oczekiwania na złożenie wniosku wynosi 1-2 tygodni, podczas gdy w innych nawet 7-8 tygodni.
Zwracam również uwagę na możliwość podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy po uzyskaniu odpowiedniego dokumentu zezwalającego na podjęcie zatrudnienia w czasie, gdy przebywa on w Polsce w reżimie bezwizowym. Aby cudzoziemiec mógł legalnie wykonywać pracę w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę, czy też oświadczenia, musi posiadać tytuł pobytowy (przebywanie w ruchu bezwizowym w okresie 90/180 dni), z którym wiąże się uprawnienie do wykonywania pracy w Polsce.
Jednocześnie pragnę zapewnić, że Ministerstwo dokłada wszelkich starań celem usprawnienia sytuacji związanej z obsługą procesu wizowego.
Z poważaniem,
Z upoważnienia Ministra Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk Podsekretarz Stanu
- źródło: polskiesadownictwo.pl
Najnowsze komentarze