Choć Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw zacznie się na dopiero 1 stycznia 2021, to już 15 grudnia został on oficjalnie zainaugurowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Inicjatywę z entuzjazmem poparło wiele organizacji, które na co dzień promują obecność warzyw i owoców w diecie, w tym AIAM5, czyli Globalny Sojusz na rzecz Promocji Konsumpcji Owoców i Warzyw „5 a day”.
Warzywa i owoce przez cały rok
Warzywa, owoce, a także ich przetwory, takie jak soki, powinny być w naszej diecie obecne każdego dnia. Przynoszą korzyści nie tylko dla zdrowia – ich uprawa zapewnia miejsca pracy milionom rolników na całym świecie, a ich rodzinom utrzymanie. Te dwa przekazy zostały wpisane w aktualną politykę ONZ, która ogłosiła zbliżający się rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw. Przez najbliższe 12 miesięcy Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) będzie zachęcać władze państw do prowadzenia edukacji nt. diety uwzględniającej warzywa i owoce. Rok Owoców i Warzyw stanie się też pretekstem do poruszenia innych ważnych tematów: zrównoważonej produkcji w rolnictwie, ograniczania strat i marnotrawstwa, wsparcia technologicznego dla rolników z krajów rozwijających się.
AIAM5 z poparciem dla ONZ
Wszystkie cele, jakie przyświecają Międzynarodowemu Rokowi Owoców i Warzyw, są zbieżne z celami AIAM5 – Globalnego Sojuszu na rzecz Promocji Konsumpcji Owoców i Warzyw „5 a day”. AIAM5 to organizacja non-profit, powołana do międzynarodowej współpracy w zakresie promocji spożycia warzyw i owoców. Należy do niej także Polska, reprezentowana tu przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). Członkowie AIAM5 tworzą międzynarodową sieć wymiany pomysłów i wsparcia, prowadzonego pod hasłem „więcej owoców i warzyw, lepszy wybór dla zdrowia”. Organizują konferencje naukowe, szkolenia, doradzają władzom: wszystko po to, byśmy dokonywali lepszych wyborów żywieniowych. Na naszych talerzach codziennie powinno znaleźć się 5 porcji owoców, warzyw oraz ich przetworów – powtarzają za dietetykami członkowie AIAM5.
Stowarzyszenie KUPS od lat prowadzi kampanię „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, w której najważniejszym celem jest zwiększanie świadomości konsumentów na temat roli tych produktów w codziennej diecie. Współpraca w ramach AIAM5 oraz przyłączenie się do celebrowania Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw jest więc naturalnie wpisana w realizowaną od lat misję.
Włączamy się w komunikację Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw #IYFV2021 wykorzystamy tu materiały opracowane przez @FAO które są dostępne: https://t.co/c3bYhra6ni Przygotowaliśmy je w języku polskim. Organizacje zainteresowane grafikami zapraszamy do kontaktu. https://t.co/LlR556v70f pic.twitter.com/LYTUlaprGx
— APETYT NA POLSKIE (@Apetytnapolskie) December 10, 2020
Wsparcie nie tylko w teorii
Deklarację poparcia dla Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw podpisało 35 reprezentantów z 26 krajowych i międzynarodowych organizacji, czyli członkowie AIAM5 z 22 państw. Organizacja zadeklarowała przy tym swoje wsparcie na wielu polach. AIAM5 zapewni m.in. materiały szkoleniowe oraz wskazówki, które pomogą decydentom realizować programy edukacyjne. W nich natomiast będzie akcentować także dodatkowy przekaz – wpływ składników odżywczych z owoców i warzyw na odporność, tak ważną w czasie trwającej pandemii. AIAM5 zamierza także promować Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw w swoich kanałach społecznościowych oraz Internecie.
Podobnie jak my: na stronie www i fan page’u Apetyt na Polskie znajdziecie zawsze aktualne informacje na temat działań prowadzonych w ramach Roku Owoców i Warzyw. Zapraszamy do śledzenia naszych newsów i wspólnego świętowania!
źródło: apetytnapolskie.com
Najnowsze komentarze