Co robić żeby w przyszłości utrzymać się na rynku? Jak myśleć i działać perspektywicznie? Między innymi o tym dyskutowano na tegorocznym Walnym Zebraniu Delegatów Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, które odbyło się w Bobach.
Miniony rok to między innymi aktywne działania Związku na forum europejskim (za pośrednictwem organizacji Freshfel lobbowaliśmy przykładowo program wycofania owoców z rynku), szkolenia czy akcje promocyjne, organizacja lub współorganizacja konferencji sadowniczych. Przeprowadziliśmy szczegółowe badania rynkowe dotyczące trendów konsumenckich spożycia poszczególnych odmian i gatunków owoców na świecie. Złożyliśmy na forum europejskim dwa wnioski odzwierciedlające to co dzieje się w świecie: tzw.program ,,eko’’ dotyczący edukacji sadowników o zrównoważonej produkcji oraz program działań promocyjnych na rynkach Egiptu i Jordanii.
,,Umiejętnym oddziaływaniem na środowisko, zgłaszaniem pewnych propozycji rozwiązań na poziomie unijnym i krajowym, doprowadzeniem do mechanizmu dopłat do przetwórstwa osiągnęliśmy ceny jabłek wyższe o 30-40 groszy. Sadownicy mają ogromną siłę oddziaływania i wydaję mi się, że w tym sezonie udało się ją dostrzec i wykorzystać. Dzięki informacji o zamiarze wprowadzenia mechanizmu wycofywania jabłek przestaliśmy ulegać panice, rozłożyliśmy sprzedaż w czasie i w efekcie nie nastąpiło załamanie cen. ” podkreślił podczas swojego sprawozdania Prezes Mirosław Maliszewski.
,,Uniknęliśmy całkowitego załamania rynku jabłek, na które się zanosiło wskutek zamknięcia niemal wszystkich kierunków dotychczasowego eksportu'' - dodał Prezes.
Poza różnego rodzaju podsumowaniami, zebranie było także okazją do gorącej dyskusji i planowania dalszych kierunków działań Stowarzyszenia, o których będziemy informować na bieżąco.
Zarządowi udzielono jednogłośnie absolutorium
- źródło: polskiesadownictwo.pl
Najnowsze komentarze