Bolączka polskich producentów owoców i warzyw ma być w końcu rozwiązana. Będą wiedzieć, co i za ile sprzedadzą. Brak podpisanej umowy kontraktacyjnej będzie surowo karany, tak by nikomu nie opłacało się jej obchodzić, również samemu sadownikowi — słychać w branży rolno-spożywczej. Sęk w tym, że projekt wywołał już spore zamieszanie i wielu o nim mówi, choć... nikt go nie widział – informuje pb.pl
O ustawie słyszałem, ale nie ujrzała na razie światła dziennego. Sytuacja na pewno wymaga uregulowania, więc czekamy na konkretne propozycje — mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.
Jak czytamy na pb.pl kolejny rok obowiązuje nakaz podpisywania umów na dostawę produktów rolnych. MRiRW niedawno zamieściło nawet wzór takiej umowy i rekomendowane stawki za owoce, wypracowane w porozumieniu z branżą.
Nic nam po tych przepisach, bo w praktyce kolejny rok nie funkcjonują. Obowiązek zawierania umów realizowany jest w ten sposób, że sadownik dostarcza owoce do skupu i tam czeka na niego umowa — sporządzona na bieżąco, a czasem antydatowana. Nie ma to nic wspólnego z ideą kontraktacji, która miała ustabilizować ten biznes — pozwolić planować produkcję zależnie od rynkowego zapotrzebowania i przewidzieć wpływy finansowe. Tak było rok temu, tak sytuacja wygląda i teraz. Kontraktacja jest fikcją, a producenci truskawek dowiadują się o cenie i warunkach po wszystkim
— twierdzi Mirosław Maliszewski. Jak dodaje:
Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Rekomendowane przez resort ceny są dla nas akceptowalne, ale są „rekomendowane”, a nie obowiązujące i na tym polega problem. Dopóki nie będzie ściśle określonych zasad — nakazów dotyczących stawek czy zawierania umowy najpóźniej do wczesnej wiosny przed kolejnym sezonem, nie ma to sensu. W wersji optymalnej powinny to być umowy wieloletnie, bo przecież nie posadzimy jabłoni konkretnej odmiany w marcu, aby zebrać owoce kilka miesięcy później — wylicza Mirosław Maliszewski.
- źródło: pb.pl / Czytaj całość >>>
Przypomnijmy:
Zaproponowano następujące przedziały cenowe na sezon 2019:
- Jabłko 0,30 do 0,60 zł/kg
- Porzeczka do mrożenia 1,50 do 3,00 zł/kg
- Porzeczka na koncentrat 1,25 do 2,50 zł/kg
- Aronia na koncentrat 1,00 do 2,00 zł/kg
- Wiśnia do mrożenia 1,50 do 3,00 zł/kg
- Wiśnia na koncentrat 1,00 do 2,00 zł/kg
- Truskawka do mrożenia 3,00 do 6,00 zł/kg
- Truskawka na koncentrat 2,00 do 4,00 zł/kg
- Malina do mrożenia 4,00 do 8,00 zł/kg
- Malina na koncentrat 3,50 do 7,00 zł/kg
Proponowane przedziały cenowe w 2019r. dla umów kontraktacyjnych! [czytaj wpis] >>>
Najnowsze komentarze