WIOSNĄ
W sadach jabłoniowych, najbardziej powszechnymi chorobami pochodzenia grzybowego są parch jabłoni (fot.1-2) oraz mączniak jabłoni (fot.3-4). Sprawcy tych chorób, grzyby, odpowiednio: Venturia inaequalis oraz Podosphaera leucotricha mają jednak odmienne cykle rozwojowe. Dla sadownika przy wyborze środka ochrony roślin istotną rolę odgrywa wszechstronność produktu, tak by wykonując jeden zabieg, zabezpieczyć sad przed kilkoma chorobami. Co roku sadownicy stają przed wyborem jaką obrać strategię ochrony jabłoni i gruszy. Do wyboru są oczywiście różne pod względem jakości, skuteczności, wszechstronności i ceny środki ochrony roślin.
Obecnie na polskim rynku jest już zarejestrowanych kilka fungicydów, które chronią sady jabłoniowe jednocześnie przed parchem jabłoni, jak również przed mączniakiem. Wśród fungicydów, które skutecznie zabezpieczają jabłonie przed wspomnianymi chorobami należy wymienić środek Luna® Experience 400 SC, który jest gotową mieszaniną zawierającą dwie substancje aktywne – fluopyram oraz tebukonazol. W dawce 0,75 l/ha zabezpiecza sady jabłoniowe i gruszowe przed parchem, mączniakiem oraz całą grupą chorób przechowalniczych.
Kilkuletnie badania prowadzone w Polsce w stacjach doświadczalnych Bayer Crop Science oraz w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach potwierdzają bardzo wysoką skuteczność środka Luna® Experience 400 SC w zwalczaniu parcha jabłoni w zabiegach zapobiegawczych, jak również interwencyjnych (nawet do 72 godzin po infekcji). W przypadku przewidywanych bardzo silnych infekcji parcha lub też w warunkach intensywnych opadów możliwe jest także stosowanie mieszaniny fungicydu Luna® Experience 400 SC wraz ze środkiem kontaktowym (Luna Experience 400 SC 0,75 l/ha + Captan 80 WG 1,5 kg/ha).
Z uwagi na wszechstronność działania, wiosną środek Luna® Experience 400 SC najkorzystniej jest uwzględnić w swoich programach ochrony w czasie kwitnienia, stosując go zarówno do ochrony przed parchem jabłoni, mączniakiem jabłoni, jak również szarą pleśnią/suchą zgnilizną przykielichową (fot.5).
Optymalnym terminem stosowania produktu Luna® Experience 400 SC jest okres kwitnienia sadów. Termin zastosowania tak naprawdę zależy jednak od zagrożenia ze strony patogenów oraz od panujących warunków pogodowych (głównie od temperatury powietrza). Mając na uwadze kwitnienie jabłoni i grusz w sezonie 2016, w większości regionów Polski nie był to odpowiedni i dobry czas na stosowanie środka Luna® Experience 400 SC, gdyż temperatura powietrza bardzo często była niższa niż 8–10°C. Wiedząc, że jest to środek o bardzo wysokiej skuteczności w ochronie przed parchem i mączniakiem jabłoni, warto było odczekać na dogodniejszy moment na jego zastosowaniem. Było to istotne w ochronie przed mączniakiem jabłoni, gdyż optymalną temperaturą, podczas której dochodzi do infekcji, jest około 20°C, gdyż rozwojowi sprawcy choroby sprzyja ciepła i sucha pogoda. Sadownicy, którzy w roku 2016 zastosowali fungicyd Luna® Experience 400 SC po kwitnieniu, zauważyli jego wysoką skuteczność w walce z parchem oraz mączniakiem jabłoni.
LATEM
W okresie przedzbiorczym należy podjąć decyzję w kwestii zabezpieczenia jabłek i gruszek na czas przechowywania. Przy wyborze środka wskazane jest wzięcie pod uwagę choroby, które pojawiały się na owocach podczas poprzedniego sezonu przechowalniczego. Jest to istotne, bowiem niektóre fungicydy chronią przed całym „pakietem” chorób przechowalniczych, inne zaś tylko przed niektórymi chorobami. Żeby uchronić plon przed stratami przechowalniczymi spowodowanymi nie tylko przez szarą pleśń, ale również przez gorzką zgnilizną jabłek oraz parchem przechowalniczym, w zależności od podatności odmiany, przed zbiorami należy wykonać od 1 do 3 zabiegów fungicydowych. Zazwyczaj wystarczają 2 zabiegi przedzbiorcze, wykonane na 5–4 tygodnie oraz 2–1 tygodnie przed zbiorem. Program ochrony powinien być dostosowany do podatności odmian, które znajdują się w danym gospodarstwie. Do największych strat w wyniku występowania chorób pochodzenia infekcyjnego dochodzi poprzez występowanie szarej pleśni (fot.6), gorzkiej zgnilizny jabłek (fot.7), parcha przechowalniczego (fot.8), antraknozy (fot.9) ale nie bez znaczenia są również choroby przyranne, takie jak zgnilizny – miękka, mokra i brunatna (fot.10).
W wielu sadach najgroźniejszą chorobą jest gorzka zgnilizna jabłek. Jest to choroba wywoływana przez kilka gatunków grzybów z rodzaju Neofabrea, dawniej zwanego Pezicula. W okresie przedzbiorczym do infekcji dochodzi poprzez otwarte przetchlinki. Pierwsze objawy choroby widoczne są dopiero w czasie przechowywania, kiedy jabłka są już dojrzałe. Po przeniesieniu owoców do warunków „pokojowych” (temperatura 15 °C), następuje bardzo szybki proces dojrzewania owoców i pojawia się duża ilość plam gnilnych, zwłaszcza na odmianach podatnych. Najbardziej podatnymi na gorzką zgniliznę owoców są: ‘Golden Delicious’, ‘Ligol’, ‘Pinova’, ‘Szampion’, ‘Rubin’, ‘Elstar’, ‘Ariwa’, ‘Gala’, ‘Elise’. Luna® Experience 400 SC zastosowana w okresie przedzbiorczym w dawce 0,75 l/ha zabezpiecza owoce przed gorzką zgnilizną jabłek, parchem przechowalniczym, szarą pleśnią, brunatną zgnilizną, mokrą zgnilizną, alternariozą i zgnilizną powodowaną przez Neonectria galligena). Środek ten, poza szerokim spektrum zwalczanych chorób, charakteryzuje się wysoką skutecznością (wyk.1) w zabezpieczaniu owoców przed tymi chorobami. Karencja dla jabłoni i gruszy wynosi 14 dni.
Preparat ten jak najbardziej wpisuje się w listę produktów przeznaczonych do Integrowanej Produkcji. Samo wprowadzenie produktu Luna® Experience 400 SC jako środka do stosowania w okresie przedzbiorczym, jest bardzo korzystne, gdyż tym samym sadownik ma większą możliwość rotacji fungicydów w swoim gospodarstwie, co zabezpiecza przed możliwością uodparniania się grzybów, sprawców wielu chorób.
Ostateczną decyzję o najlepszym terminie stosowania środka Luna® Experience 400 SC w sezonie 2017 warto będzie podejmować w oparciu o nasze komunikaty sadownicze publikowane na stronie internetowej (www.vademecum.cropscience.bayer.com.pl). Zachęcam do regularnego odwiedzania strony „VADEMECUM”, do przeglądania danych ze stacji meteorologicznych oraz do zapoznawania się z naszymi zaleceniami, które opracowywane są na podstawie obserwacji z różnych regionów Polski.
Tomasz Gasparski, kierownik ds. Technicznego Zarządzania Uprawami (sadownictwo i warzywnictwo) firmy Bayer
Tomasz Gasparski, Autor fotografii 1-10
Najnowsze komentarze