Poniżej zamieszczono stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 3.04.2024 r. w sprawie zakwalifikowania uprawy truskawki na gruntach ornych jako uprawy wieloletniej:
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi o zakwalifikowanie uprawy truskawki na gruntach ornych jako uprawy wieloletniej spełniającej wymóg normy GAEC 7.
Norma GAEC 7 - Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych obowiązują od 2024 roku, w związku z przyjęciem derogacji od obowiązku wdrożenia tej normy przewidzianej przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/1317.
W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnie powyżej 10 ha, na tych gruntach uprawy prowadzi się w taki sposób, aby na powierzchni:
- co najmniej 40% gruntów ornych była prowadzona inna uprawa w plonie głównym niż uprawa prowadzona w tym plonie w roku poprzednim;
- wszystkich gruntów ornych taka sama uprawa w plonie głównym nie była prowadzona dłużej niż 3 lata.
Warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na danej powierzchni w uprawę w polonie głównym zostanie wprowadzona wsiewka na określonych warunkach. Warunków określonych powyżej nie stosuje się w odniesieniu między innymi do upraw wieloletnich. Uprawy truskawki na gruntach ornych uniemożliwia wsiewki, a co za tym idzie producenci nie widzą możliwości spełnienia wymogów normy GAEC 7 w swoich gospodarstwach nastawionych na produkcję truskawek.
Zarząd na wniosek rolników z Lubelszczyzny wnosi o zakwalifikowanie uprawy truskawki jako uprawy wieloletniej.
Prezes LIR Gustaw Jędrejek
- źródło: lir.lublin.pl
Najnowsze komentarze