Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał w dniu 17 marca 2021 r. na ręce Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowisko Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie środków ochrony roślin i wycofywanych z obrotu substancji czynnych, wyrażające opinię samorządu rolniczego.
Zarząd KRIR popiera wniosek o dopuszczenie do obrotu na terenie Polski środków ochrony roślin dopuszczonych na terenie całej unii Europejskiej oraz o wprowadzenie dofinansowania dla rolników do zakupu biologicznych środków ochrony roślin.
W stanowisku apeluje się o wprowadzenie rozwiązań, które umożliwiłyby rolnikom prowadzenie gospodarstw rolnych na wysokim poziomie oraz wprowadzenie skutecznych środków ochrony roślin zawierających biologiczne substancje czynne. Z roku na rok w Europie skracana jest lista substancji, które można wykorzystywać w przypadku ochrony roślin. Każdego roku lista dostępnych środków ochrony roślin coraz bardziej się uszczupla.
Z rejestru na poziomie europejskim w roku 2021 zostanie wykreślonych ponad 70 substancji czynnych, zaś w przypadku Polski mowa jest o 54.
W związku z przyjętymi kryteriami zdrowia zwierząt, ludzi oraz ochrony środowiska, które w 100% nie zostały udowodnione z listy na poziomi Unii Europejskiej zniknie 15 substancji czynnych insektycydów a dla Polski będzie to 11 substancji. Jeżeli chodzi o substancje z innych grup środków, z listy w Polsce mogą zostać wykreślone 24 fungicydy, 18 herbicydów i jeden regulator wzrostu.
Zobaczcie jakie preparaty zawierające Tiofanat metylu będzie można zastosować ostatni raz. Pełne informacje https://t.co/QMhvIkUMdm
— sadownictwo (@sadowniczy) December 15, 2020
Ochrona roślin to istotna kwestia dla rolników, lecz przysparza ona coraz więcej problemów. Obecnie w rejestrze środków ochrony roślin obserwować można kolejne zmiany, które niosą za sobą nie tylko konieczność aktualizacji wiedzy posiadanej przez rolników, ale też zagrożenia w ochronie roślin związane z wycofaniem niektórych substancji czynnych. W dłuższej perspektywie wycofanie substancji czynnych może okazać się niekorzystne dla producentów rolnych, ale skutki tych zmian odczują także konsumencie, ponieważ długofalowe efekty ograniczeń dotyczą wszystkich państw członkowskich UE i będą miały wpływ na sytuacje na rynku rolno-spożywczym.
Poniżej prezentujemy pełną treść stanowiska Lubelskiej Izby Rolniczej:
- źródło: krir.pl
Przypomnijmy:
Najnowsze komentarze