Po tym sezonie każde jabłko przechowane jak najdłużej w chłodni w dobrej kondycji będzie miało swoją cenę. Czy wybitną, czy po prostu opłacalną okażę się w pierwszych miesiącach 2025 roku.
Jednak wszyscy widzimy, co dzieje się ze sprzedażą jabłek z grupy Gala. Większość producentów nie decyduje się na długotrwałe przechowywanie tej odmiany. Gala i sporty zostawała sprzedawana od razu prostu z drzewa albo w kilka, lub kilkanaście tygodni po zbiorze owoców z drzew.
Co z pozostałymi odmianami jabłek ? Odpowiedź wydaje się dość prosta i zgodna z agrotechniką sadowniczą. Jeśli jabłka zostały zebrane w tzw. oknie zbiorczym oraz posiadają, a dokładniej posiadały odpowiednie parametry w tym jędrność w momencie załadunku do komory chłodniczej to można mieć nadzieje, że takie owoce będą dobrze się przechowywały.
Wówczas zabiegiem, który znany jest od kilkunastu sezonów jest zastosowanie 1-MCP. O jego zaletach nie trzeba przypominać sadownikom. Pierwszym z produktów do tego celu był ‘proszkowany’ SmartFresh. Dziś większość sadowników nadal stosuje takie rozwiązane, które zmieniło się w postać tabletek o nazwie SmartFresh ProTabs.
Ilość aplikowanych SmartFresh ProTabs wyliczany jest indywidualnie w zależności od pojemności – kubatury komory przechowalniczej. Koszt aplikacji SmartFresh ProTabs to 6 zł netto/m3 komory przechowalniczej. Oznacza to około 2,5 groszy do 1 kilograma jabłka.
Czy to duży koszt ? W tym sezonie raczej nie. Jabłek zebranych przez sadowników w kraju jest mniej. Ceny za jabłko dobrej jakości i jędrności w okolicach wiosny 2025 roku prawdopodobnie pokryją koszt aplikacji 1-MCP. Więc jeśli sadownicy mają zebrane poszczególne odmiany jabłek w terminie, a jak już pisaliśmy jędrność owoców jest poprawna warto zrobić wszystko aby zachować jak najlepsze parametry jabłek do momentu sprzedaży.
Najnowsze komentarze