Każdy z nas wie, jak ważne jest zdrowie i bezpieczeństwo, niezależnie od tego czy mieszkamy w mieście czy na wsi, czy jesteśmy konsumentem czy producentem żywności. Trwająca wegetacja roślin i presja ze strony chorób, szkodników i chwastów zmusza rolników do ochrony upraw przed niekorzystnym działaniem organizmów szkodliwych. To czas intensywnych zabiegów z użyciem środków ochrony roślin w uprawach polowych oraz wzmożonych kontroli inspektorów WIORiN w zakresie ich prawidłowego stosowania.
Jedną z form przeprowadzanych kontroli przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa są tzw. kontrole w trakcie wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin. Profesjonalni użytkownicy środków muszą mieć świadomość, że podczas kontroli w warunkach polowych sprawdzeniu poddawane są wymagania niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegów:
- ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin;
- sprawność techniczna i ważne badanie opryskiwacza;
- właściwy dobór środka ochrony roślin do zabiegu w danej uprawie;
- odpowiednie warunki pogodowe podczas wykonywania zabiegu;
- zapewnienie bezpiecznej odległości opryskiwanej uprawy w odniesieniu do sąsiednich plantacji.
Dobrą praktyką jest wykonywanie zabiegów z użyciem środków ochrony roślin w godzinach wieczornych – po oblocie pszczół, szczególnie w przypadku występowania na opryskiwanej plantacji kwitnących roślin, w tym chwastów stanowiących pożytek dla pszczoły miodnej i innych owadów zapylających. Ponadto ważne jest właściwej ochrony operatora opryskiwacza poprzez stosowanie osobistej odzieży ochronnej w postaci np. kombinezonu, okularów ochronne i rękawic gumowych.
- źródło: facebook.com/pioringovpl
Najnowsze komentarze