Jak informuje PAP począwszy od przyszłego roku w Czechach stosowanie środków zawierających glifosat ulegnie ograniczeniu - podało w poniedziałek (17.09) w komunikacie czeskie ministerstwo rolnictwa.
Glifosat to aktywny środek wielu preparatów chwastobójczych, powszechnie stosowanych w uprawach rolniczych i ogrodowych czy parkowych. Wprowadziła go na rynek w 1974 roku jako składnik herbicydu Roundup amerykańska firma biotechnologiczna Monsanto, w tym roku kupiona przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego, koncern Bayer..
Czechy zakażą powszechnego stosowania środka na chwasty #wieszwięcej https://t.co/Wac5cjRRSL
— portal tvp.info (@tvp_info) 17 września 2018
Republika Czeska zakaże powszechnego stosowania glifosatu jako środka chwastobójczego i desykantu stosowanego w celu przyspieszenia dojrzewania roślin - podało ministerstwo. Desykacja polega na wysuszaniu i obumieraniu liści takich roślin, jak m.in. koniczyna, rzepak czy słonecznik, przed zbiorem. W naturalny sposób ich liście schną powoli, a przyspieszająca ten proces desykację przeprowadza się na 1-3 tygodnie przed zbiorem.
Substancje te będą stosowane tylko w przypadkach, w których nie można zastosować innej skutecznej metody" - powiedział czeski minister rolnictwa Miroslav Toman.
Całkowitego zakazu stosowania glifosatu w Europie domagają się organizacje ekologiczne, jak Greenpeace. Monsanto tymczasem twierdzi, że jego herbicyd odpowiada normom stosowanym w UE.
- źródło: PAP
Najnowsze komentarze