Prezentujemy pierwszy wiosenny film doradców sadowniczych Agrosimex przedstawiający zalecania ochrony i nawożenia na najbliższe dni.
W niektórych sadach mamy trochę uszkodzeń mrozowych po zimie. Na początku stycznia mieliśmy spadki temperatur do -25/-27 stopni C, a w okolicach Białej Rawskiej lokalne do -30 stopni C. Niestety w niektórych sadach obserwujemy trochę uszkodzonych pąków kwiatowych, ale również i podstawa pąka kwiatowego jest delikatnie uszkodzona. W tych sadach potrzebny będzie specjalny program żeby zasilić rośliny, pomóc zregenerować te uszkodzone wiązki przewodzące (…).
- źródło: Agrosimex Goliany
W ostatnim terminie obserwacji 27.03 po dość chłodnym tygodniu, gdzie temperatura wynosiła ponad 10C oraz miejscowymi opadami deszczu i dużej wilgotności powietrza badane pseudotecja kwalifikowano głównie do 3 stadiów rozwojowych według przyjętej skali bonitacyjnej tj. 3, 4 i 5 stadium.
Podczas obserwacji odnotowano owocniki, które znajdowały się w III stadium rozwoju tj. w owocniku znajduje się 1-10% worków z zarodnikami workowymi, które zazwyczaj są jeszcze bezbarwne/hialinowe. Najwięcej było ich na odmianie ‘Ligol’ (Błędów) – 16%, ‘Gala’ - 15%, ‘Gloster’ – 40% oraz ‘Idared’ – 14%. Najmniej owocników w tym stadium rozwoju odnotowano na odmianie ‘Golden’ – 13%, ‘Red Jonaprince’ – 11%, ‘Kosztela’ – 13%, ‘Sampion’ – 12%. W przypadku wszystkich analizowanych pseudotecjów odmian jabłoni odnotowano również owocniki w IV stadium tzn. w owocniku znajduje się od 10 do 30% worków z zarodnikami workowymi, które wykazują cechy dojrzałości (mianowicie zmiana koloru na jasnozielony/ jasnoolikowy). Najwięcej owocników w tym stadium odnotowano w przypadku odmiany ‘Gloster’ (Kazimierków) – 28% ‘, ‘Kosztela’ (Nowy Dwór) – 32%, ‘Gala’ – 35 %oraz ‘Red Jonaprince’ (Kocerany) – 27% oraz ‘Sampion’ (Koprzywna) – 35%. Najmniej owocników w tym stadium obserwowano w przypadku odmiany, ‘Idared’ (Wólka Babska) -14%, ‘Golden’ (Kazimierków)- 20% 'Ligol’ (Błędów) - 16%. W tym terminie obserwowano owocniki, które zaliczono do V stadium rozwoju tj. ponad 30% worków z zarodnikami workowymi o wyraźnej zmianie zabarwienia na kolor zielony do jasnooliwkowego. Najwięcej owocników w tym stadium odnotowano w przypadku odmiany ‘Ligol’ (Błędów) – 60% oraz odmiany ‘Red Jonaprince’ (Kocerany) – 60% oraz ‘Idared’ (Wólka Babska) -60%, a także ‘Golden’ (Kazimierków) -61%, ‘Kosztela’ (Nowy Dwór) – 52% . Najmniej owocników w tym stadium odnotowano w przypadku odmiany ‘Gloster’ (Kazimierków) – 25%, ‘Sampion’ (Koprzywna) – 46%, ‘Gala’ (Potycz) – 50%.
Zarodniki workowe w dniu wykonywania obserwacji posiadały barwę zielonkawą do jasnooliwkowej. Zmiana koloru zabarwienia zarodników jaka nastąpiła podczas ostatniego tygodnia, świadczy o procesie osiągania dojrzałości i gotowości do wysiewu w najbliższym czasie przy sprzyjającej pogodzie dla rozwoju grzyba Venturia inaequalis.
Na dzień dzisiejszy wypełnienie owocników workami z zarodnikami workowymi zdolnymi do infekcji oceniane jest na ok. 40%. W najbliższym czasie przy sprzyjających warunkach tj. temperatura (ok. 15 stopni C) oraz przede wszystkim opad deszczu mogą przyczynić się do wystąpienia pierwszych wysiewów a tym samym pierwszych infekcji pierwotnych.
Zmiana koloru zarodników workowych na kolor jasnozielony zbiega się w tym momencie z rozwojem tkanki zielonej na drzewach jabłoni. W związku z tym należy mieć na uwadze, że w tym tygodniu powinny być wykonane już pierwsze zabiegi preparatami miedziowymi. Ponieważ nawet nieznaczne pierwsze wysiewy zarodników workowych, mogą powodować zagrożenie, którego nie powinno się bagatelizować.
- źródło: Karolina Felczak Paulina Kurczak, Instytut Agronomiczny Fertico
Najnowsze komentarze