• Na plantacjach, na których w ubiegłym roku były obserwowane zarówno biała plamistość liści, jak również czerwona plamistość liści, należy w tym sezonie poświęcić więcej czasu na obserwacje i jej ochronę. Proszę pamiętać, że źródłem infekcji są porażone zeszłoroczne liście truskawki.
• Ostatni moment, żeby usunąć z plantacji stare liście z poprzedniego sezonu w celu zmniejszenia źródła infekcji szarej pleśni i rozprzestrzeniania się plamistości liści. Należy również wykonać lustracje zwłaszcza na plantacjach przykrytych płaskimi osłonami. Proszę zwrócić uwagę na nasady liści, które mogą być podgnite. Zapobiegawczo warto sięgnąć po preparat biologiczny Serenade ASO. Proszę stosować go jeszcze przed kwitnieniem.
• Szara pleśń – w tym momencie obserwowane są infekcje szarej pleśni w uprawach pod osłonami płaskimi. Problem występuje głównie na plantacjach, na których były infekcje w poprzednim roku i które nie były wystarczająco chronione po zbiorach. Efektem porażenia będzie silne osłabienie oraz zamieranie roślin truskawek, zwłaszcza przed kwitnieniem i dojrzewaniem owoców oraz nasilenie porażenia owoców przez tą chorobę.
• W okresie kwitnienia truskawki, zarodniki konidialne grzyba Botrytis cinerea (sprawcy szarej pleśni) infekują głównie płatki korony, słupki i pręciki. Dogodną temperaturą do rozwoju patogena jest zakres temperatury 15-25oC. Zabiegi ochrony roślin przeciwko szarej pleśni należy przeprowadzać co 5-7 dni. W związku z dużym zagrożeniem chorobowym zalecam stosowanie preparatów o bardzo wysokim poziomie skuteczności np. LUNA SENSATION 500 SC w dawce 0,8 L/ha. Jest to środek o bardzo szerokim spektrum zwalczanych chorób. Na bardzo wysokim poziomie chroni plantację przed szarą pleśnią, białą plamistością liści truskawek, mączniakiem prawdziwym, antraknozą i skórzastą zgnilizną owoców.
• Stosowanie mieszanin zbiornikowych (np. fungicyd + nawóz, insektycyd + nawóz, fungicyd + insektycyd + nawóz) dla niektórych odmian, zwłaszcza tych mało popularnych w Polsce, może być niewskazane z uwagi na możliwość wystąpienia fitotoksyczności. Warto więc zrobić próbę zbiornikową oraz oprysk na małej części plantacji, by mieć pewność, że ciecz robocza jest bezpieczna dla uprawy. Ryzyko wywołania fitotoksyczności wzrasta przy stosowaniu mieszanin w warunkach, w których panuje wyższa temperatura, nasłonecznienie, oraz stosowane są osłony (agrowłóknina). Szczególnie ryzykowne jest stosowanie nieprzebadanych mieszanin zbiornikowych w tunelach foliowych!
• Należy rozpocząć lustrację plantacji na obecność kwieciaka malinowca. Samice zaczynają składanie jaj do pąków po rozluźnieniu się kwiatostanów, po czym podcinają szypułkę.
• Jeżeli chrząszcze się pojawią, wskazane będzie wykonanie zabiegu zwalczającego. Można w tym celu użyć preparatu Decis Mega 50 EW. Próg zagrożenia wynosi 2 chrząszcze strząśnięte z 200 kwiatostanów. Przy licznym pojawie chrząszcza zabieg należy powtórzyć po tygodniu. Zabiegi należy wykonywać wieczorem po oblocie pszczół. Niewykonanie zabiegu zwalczającego dorosłe osobniki chrząszczy może spowodować straty, które widoczne będą w postaci podciętych pąków.
• Zabiegi pyretroidami wyłącznie do temperatury 20oC!
• Obserwujemy aktywność zwójek. Szczególnie widoczne jest to na odmianie ‘Senga Sengana’. Zaleca się wykonywanie lustracji na plantacjach. W obecnej fazie rozwoju brak zarejestrowanych preparatów do zwalczania tego szkodnika, jednak stosowanie w tym momencie pyretroidów przeciwko innym szkodnikom, będzie miał również wpływ na zmniejszenie populacji zwójek.
Tomasz Gasparski, Bayer
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.
Najnowsze komentarze