Wielokrotnie w trakcie ostatnich tygodni otrzymywaliśmy zapytania czy także wiosną 2017 można spodziewać się problemów z oparzeliną powierzchniową. Postaramy się jeszcze raz wskazać kluczowe elementy wpływające na występowanie tej choroby – tak by sadownikom było łatwiej samodzielnie ocenić ryzyko we własnych komorach.
W polskich warunkach na występowanie oparzelizny główny wpływ mają: odmiana, przebieg pogody, stan dojrzałości owoców podczas zbioru, załadunek komory oraz warunki, w jakich przechowywane są owoce. Do najbardziej wrażliwych odmian należą Mutsu, Cortland, Boiken, Jonagold i jego klony także Red JonaPrince, klony Red Delicious , Idared. W przypadku tych odmian należy zwracać baczną uwagę na optymalny termin zbioru gdyż zbyt wczesny jak i zbyt późny zbiór zwiększą ryzyko oparzelizny.
Zbyt wczesny zbiór to przede wszystkim wysokie temperatury zarówno w dzień jak i w nocy – na 6 tygodni przed zbiorem powinno to być ponad 150 godzin z temperatura poniżej 10oC.
Z naszych analiz wynika, że w poprzednich 3 sezonach było to tylko około 50 godzin – skąd, więc w sezonie 2014/15 relatywnie mało problemów z „czekoladą”, podczas gdy poprzedni rok był katastrofalny? Odpowiedzią na to może być liczona w tym samym okresie ilość godzin z temperaturą powyżej 25oC, w 2014 było to poniżej 50 godzin, podczas gdy w 2015 wartość ta przekroczyła 200 godzin. Podczas ostatnich zbiorów wartość ta wynosiła ponad 150 godzin, co może wskazywać na duże ryzyko oparzelizny także w tym sezonie. Zbyt późny zbiór (często wymuszony oczekiwaniem na lepsze wybarwienie) powoduje, że owoce ładowane do komór produkują już bardzo dużo etylenu. Ryzyko po raz kolejny rośnie. Dlaczego etylen jest tak ważny? . Tylko w jego obecności powstaję alfa-farnezyna, a ta z kolei w obecność tlenu przechodzi w skoniugowane trieny. Ten ostatni związek jest toksyczny dla komórek i w konsekwencji spowoduje ciemnienie skórki jabłek. Widać to doskonale po otwarciu komory KA/ULO, sortowaniu i dystrybucji, – gdy z pozoru zdrowe owoce nagle wykazują objawy oparzelizny. Na tym etapie nic nie można już zrobić.
Dlatego tak ważne jest zbieranie odmian w odpowiedniej fazie dojrzałość tak by ograniczyć produkcję etylenu. Należy też unikać umieszczania odmian wrażliwych razem z tymi, które same produkują dużo etylenu np. Golden czy Boskoop. Kolejnymi istotnymi elementami są: szybki załadunek i schładzanie owoców w komorze, a także ustanowienie warunków kontrolowanej atmosfery. Niestety w polskich warunkach dużo nieodwracalnych błędów popełnia się na tym właśnie etapie.
Doskonały efekt przynosi także zastosowanie Technologii SmartFresh, – która zastosowany zgodnie z rekomendacjami Agrofresh znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia oparzelizny.
Co można zrobić dzisiaj poza obserwowaniem jabłek wywożonych od sąsiadów? Jeżeli jest to możliwe warto wyjąć z komory próbki owoców i umieścić je w temperaturze pokojowej. Obserwujemy czy i kiedy pojawi się oparzelizna. W przypadku zauważanie objawów „czekolady” sugerujemy natychmiastowe otwarcie komory gdyż przynajmniej część owoców można uratować.
Pamiętajmy, że wraz z długością przechowywania ryzyko wystąpienia oparzelizny wzrasta – należałoby wiec sukcesywnie pobierać próbki na przykład, co 2 tygodnie. Przy okazji mamy możliwość oceny innych parametrów przechowywanych jabłek takich jak jędrność, poziom woskowania czy występowanie chorób przechowalniczych.
Przy pobieraniu próbek bezwzględnie zachowujemy zasady bezpieczeństwa pracy w komorach niskotlenowych. Warto również zostawić na 7-10 dni niewielką próbkę owoców w przypadku gdy sami przygotowujemy i wysyłamy partię owoców - szczególnie do odbiorców zagranicznych.
Więcej informacji na temat przechowalnictwa na naszym profilu facebook.com/przechowalnictwo
źródło: AgroFresh Consulting - Doradztwo przechowalnicze
AgroFresh Inc z siedzibą w Filadelfii, USA jest światowym liderem w zakresie technologii wspierających przechowywanie owoców. Firma jest notowana na giełdzie NASDAQ i posiada oddziały w kilkudziesięciu krajach świata. Flagowe product to SmartFresh™, EthylBloc™, RipeLock™, Harvista™. Od 10 lat firma obecna jest w Polsce a Technologia SmartFresh™ jest zarejestrowana do stosowania w przechowywaniu jabłek, gruszek, śliwek oraz warzyw kapustnych
Najnowsze komentarze