Jak czytamy na money.pl błyskawiczne tempo prac nad ustawą "zamrażającą" ceny prądu może odbić się rządzącym czkawką. Jeśli bowiem okaże się, że ustawa narusza unijne przepisy o pomocy publicznej, Bruksela będzie mogła zmusić Polskę do jej uchylenia. A to będzie oznaczać galopujące ceny dla klientów i problemy państwowych spółek.
Ostatni piątek 2018 r. Sejm w trakcie specjalnie zwołanego posiedzenia przyjmuje ustawę, która obniża akcyzę na energię elektryczną i zamraża ceny prądu na cały 2019 r. [czytaj wpis: Ceny energii elektrycznej w 2019r. >>>]. Mają one być równe z tymi, które widzieliśmy na rachunkach 30 czerwca 2018 r. Kilkanaście godzin później Senat popiera dokument, a rzecznik prezydenta zapewnia, że głowa państwa podpisze ustawę tak szybko, jak to tylko możliwe. Rządzący błyskawicznie ogłaszają sukces. Wszak Polacy w roku wyborczym nie odczują podwyżek.
Prezydent @AndrzejDuda podpisał ustawę przeciwdziałającą wzrostowi cen prądu w 2019 roku.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 30 grudnia 2018
https://t.co/zrlW3tN6fF pic.twitter.com/5XPXlxACsw
Sukces jest jednak nietrwały. Już 3 stycznia 2019 roku przedstawicielka Komisji Europejskiej Mina Adreeva, zapytana o ustawę, przypomina o konieczności przeprowadzenia procedury notyfikacji podobnych pomysłów.
Każde państwo członkowskie jest zobligowane do notyfikacji każdego środka mogącego stanowić pomoc publiczną, nim wejdzie on w życie. Dotychczas Polska nie poinformowała nas w tej sprawie (ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej – red.), ale oczekiwalibyśmy, że to zrobi - powiedziała Adreeva.
- źródło: money.pl / Czytaj całość >>>
Państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej o wszelkich działaniach pomocy publicznej przed ich wdrożeniem. Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, ale tego byśmy oczekiwali - powiedziała rzeczniczka KE.
Działamy na podstawie prawa europejskiego. Zgodnie z nim takie działania powinny być notyfikowane, aby Komisja mogła się im przyjrzeć. Tą kwestią zajmiemy się, gdy otrzymamy notyfikację - dodała.
Jak powiedział brukselskiej korespondentce RMF FM jeden z unijnych dyplomatów, to oznacza, że KE już dokonała wstępnej analizy i ma podejrzenia, że w ustawie chodzi o zakazaną w UE pomoc państwa, która powinna być notyfikowana.
KE oczekuje od Polski wyjaśnień w sprawie ustawy o cenach prądu.
— Grzegorz Kot (@gfkot) 3 stycznia 2019
Tymczasem w polskich firmach energetycznych, nikt nic nie wie.
Bieżące kontraktowanie prądu praktycznie ustało. #energia #prąd https://t.co/lAYQgh6lxo
Notyfikacja to formalna procedura zgłoszenia pomocy państwa do akceptacji Brukseli. Wiąże się z koniecznością wypełnienia odpowiednich formularzy, a przede wszystkim z obowiązkiem zawieszenia ustawy do czasu wydania przez Brukselę decyzji.
Negatywna decyzja KE oznaczałaby, że firmy musiałyby zwracać rekompensaty i to z procentami.
- źródło: rmf24.pl / Czytaj całość >>>
Ministerstwo Energii przygotowuje rozporządzenia do ustawy ws. cen prądu
Ministerstwo Energii informuje, że obecnie przygotowuje rozporządzenia wykonawcze do ustawy ws. cen prądu. W dokumentach tych znajdą się szczegółowe rozwiązania do realizacji ustawy.
Przygotowana w Ministerstwie Energii ustawa przewiduje program składający się z działań, które pozwolą ustabilizować ceny energii elektrycznej w 2019 r. i pozostawić je na poziomie z 2018 r. Dzięki temu obywatele nie będą musieli obawiać się wyższych rachunków za energię elektryczną.
Kierunki działania:
- obniżenie podatku akcyzowego na energię z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, rachunki odbiorców energii elektrycznej z tego tytułu zostaną obniżone w 2019 r. o 1,85 mld zł netto,
- obniżenie opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej o 95%, dzięki czemu rachunki za energię elektryczną odbiorców w Polsce zmniejszą się o 2,24 mld zł,
- ustalenie poziomu cen i stawek opłat za przesył i dystrybucję energii na poziomie nie wyższym (dla danego przedsiębiorstwa działającego w tym zakresie) niż poziom z dnia 31.12.2018 r. oraz stawek opłat dotyczących sprzedaży energii na poziomie nie wyższym (dla danego przedsiębiorstwa działającego w tym zakresie) niż poziom z dnia 30.06.2018 r. Przedsiębiorstwa, które z tego tytułu miałyby ponieść stratę otrzymają odpowiednie środki z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.
Zasady te dotyczą wszystkich podmiotów na rynku energii elektrycznej, zatem nie jest to rozwiązanie selektywne. Pomoc publiczną stanowią tylko instrumenty przynoszące korzyść wybranym kategoriom podmiotów. Energia jest towarem używanym bez wyjątku we wszystkich sektorach gospodarki oraz przed odbiorców indywidualnych. Ustawa nie zmienia również w żaden sposób zasad rynku konkurencyjnego, jeśli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej na rynku giełdowym.
W związku z powyższym rozwiązania zawarte w ustawie nie są sprzeczne z prawem UE. Ministerstwo Energii będzie w stałym kontakcie z Komisją Europejską i deklaruje stałą współpracę jak dotychczas.
- źródło: gov.pl
Najnowsze komentarze