Komisja Europejska 18 grudnia br. opublikowała raport przedstawiający perspektywy rozwoju unijnego rolnictwa w tym m.in. rozwoju rynku jabłek w Unii Europejskiej do 2030 roku.
W sezonie 2016/2017 kraje UE wyprodukowały ponad 12 mln ton jabłek. Cztery państwa członkowskie stanowiły ponad 70 % tej produkcji (Polska, Włochy, Francja i Niemcy).
Jak czytamy w raporcie KE unijne zbiory jabłek do 2030 roku ustabilizują się na poziomie około 12,5 mln ton rocznie.
Wielkość plonów jabłek będzie systematycznie rosnąć i w 2030 roku ma być wyższa o 17 % w porównaniu do przeciętnych plonów uzyskiwanych w poprzednim dziesięcioleciu. Jednocześnie zmniejszać będzie się powierzchnia sadów.
Zdaniem autorów modernizacja sadów jabłoniowych jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu plonów - w szczególności dotyczy to Polski. Stare nasadzenia zostały/zostają wymieniane na nowe, nastąpiła także wymiana uprawianych odmian.
W sektorze owoców i warzyw pojawiają się sygnały, że kampanie promocyjne i program „Owoce w szkole” w UE zaczynają przynosić efekty, co prowadzi do zatrzymania tendencji spadkowej konsumpcji owoców. Jednak tendencja ta nie dotyczy spożycia jabłek. Unijni konsumenci chętniej sięgają po owoce tropikalne i jagodowe niż po jabłka. Konsumpcja świeżych jabłek w UE na jednego mieszkańca w latach 2006-2016 zmniejszała się na jednego mieszkańca średnio o 0,7 % rocznie.
Autorzy raportu prognozują dalszy spadek konsumpcji jabłek ale mniejszy – średnio o 0,3 % na jednego mieszkańca rocznie do 2030 r.
Eksport jabłek z Unii Europejskiej w latach 2006-2016 wzrósł o ok. 5 % pomimo wprowadzenia rosyjskiego embargo. Unijnym eksporterom jabłek udało się znaleźć alternatywne rynki po wprowadzeniu embargo w 2014 r. - częściowo rekompensując utratę rynku rosyjskiego.
Jak czytamy w raporcie KE do 2030 roku prognozuje się dalszy wzrost unijnego eksportu jabłek o około 1,8 % rocznie.
- źródło: ec.europa.eu
Najnowsze komentarze