Kupno produktów rolnych poniżej cen referencyjnych będzie karane, chyba że dostawca będzie chciał je sprzedać taniej i złoży pisemne oświadczenie w tej sprawie, zakłada projekt noweli ustawy ws. nieuczciwej przewagi kontraktowej produktami rolnymi autorstwa resortu rolnictwa.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, nowela ma zmienić przepisy ustaw: z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych w zakresie doprecyzowania przepisów dotyczących obowiązku zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych w łańcuchu dostaw żywności oraz z 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi w celu rozszerzenia zakresu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi.
Projekt noweli ustawy autorstwa @MRiRW_GOV_PL https://t.co/VYjBduIxnI
— TVP3Regiony (@TVP3Regiony) 5 czerwca 2019
Propozycje zmian mają wzmocnić pozycję producenta rolnego w łańcuchu żywnościowym. Producenci rolni stanowią najsłabsze ogniwo tego łańcucha i często są narażeni na stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych przez podmioty o większej sile przetargowej i potencjale ekonomicznym.
Wymagane prawem umowy na dostarczenie produktów rolnych zawierane są bezpośrednio przed dokonaniem transakcji kupna-sprzedaży, w sytuacji kiedy jedna strona (nabywca) narzuca cenę a sprzedający (dostawca) ze względu na szybko psujący się produkt, np. owoce miękkie (malina, truskawka), zmuszony jest zaakceptować narzucane mu warunki. Takie sytuacje są nieakceptowane społecznie i budzą sprzeciw rolników wyrażany w protestach i strajkach. Produkty rolne od producenta do dystrybutora żywności lub przetwórcy trafiają poprzez ogniwa pośrednie łańcucha dostaw żywności tj. pośredników (...).
Jak czytamy w uzasadnieniu nowe przepisy mają m.in. rozszerzyć wymóg zawierania umów dotyczących wiśni, porzeczek czarnych, jabłek, truskawek, malin, aroni, świń żywych; obejmą również pośredników, czyli podmioty, które nie zbywają tych produktów bezpośrednio konsumentom końcowym, lecz kolejnym podmiotom w łańcuchu dostaw żywności - np. przetwórcom, dystrybutorom żywności. Takie rozwiązanie stanowi odpowiedź na postulaty producentów owoców (…).
Autorzy projektu proponują również rozszerzenia zakresu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi o nabywanie produktu rolnego, dla którego została ustalona cena referencyjna, poniżej tej ceny, chyba że dostawca wyrazi wolę zbycia takiego produktu po cenie niższej niż cena referencyjna, składając nabywcy pisemne oświadczenie.
Nowe propozycje zakładają m.in. nałożenie kar pieniężnych za niedotrzymanie terminu zawarcia umowy na obie strony umowy - w wysokości 0,5 proc. zapłaty za produkty nabyte, za każdy dzień przekroczenia terminu, ale nie więcej niż 15 proc. Kara zostanie także nałożona za niestosowanie porozumień, decyzji lub praktyk - w wysokości 8 proc. zapłaty za produkty nabyte na podstawie umowy. W pozostałych przypadkach przewidziano kary w wysokości 5 tys. zł.
Jak czytamy w projekcie ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia
- źródło: pb.pl za PAP / legislacja.rcl.gov.pl
Przypomnijmy:
Zaproponowano następujące przedziały cenowe na sezon 2019:
- Jabłko 0,30 do 0,60 zł/kg
- Porzeczka do mrożenia 1,50 do 3,00 zł/kg
- Porzeczka na koncentrat 1,25 do 2,50 zł/kg
- Aronia na koncentrat 1,00 do 2,00 zł/kg
- Wiśnia do mrożenia 1,50 do 3,00 zł/kg
- Wiśnia na koncentrat 1,00 do 2,00 zł/kg
- Truskawka do mrożenia 3,00 do 6,00 zł/kg
- Truskawka na koncentrat 2,00 do 4,00 zł/kg
- Malina do mrożenia 4,00 do 8,00 zł/kg
- Malina na koncentrat 3,50 do 7,00 zł/kg
Proponowane przedziały cenowe w 2019r. dla umów kontraktacyjnych! [czytaj wpis] >>>
Uzasadnienie do projektu noweli ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi:
- źródło: legislacja.rcl.gov.pl
Najnowsze komentarze