Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów przeprowadziły udane negocjacje ze stroną kanadyjską, w wyniku których Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności (CFIA) zatwierdziła program eksportu świeżych jabłek z Ukrainy do Kanady - informuje EastFruit .
„W kontekście pełnowymiarowej agresji rosyjskiej przywiązujemy szczególną wagę do wsparcia gospodarki ukraińskiej i ukraińskich eksporterów. Silna gospodarka i odporne przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w ogólnej zdolności obronnej naszego kraju. Dlatego wspólnie z Państwową Służbą Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów nadal tworzymy nowe możliwości dla ukraińskich producentów, liberalizujemy handel i otwieramy drzwi do nowych rynków zagranicznych” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiga.
„Popyt na ukraińskie produkty na arenie handlu międzynarodowego z roku na rok rośnie. Dziś Kanada otwiera swój rynek na nasze jabłka. Państwowa Służba Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych rozpatruje każdą prośbę przedsiębiorstw o otwarcie nowych rynków zbytu. I nie chodzi tu tylko o niektóre kraje, ale o całą mapę świata: Amerykę, kraje Unii Europejskiej, Afrykę, Azję Wschodnią” – podkreślił Serhij Tkaczuk, szef Państwowej Służby Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów .
Kanada zaktualizowała wymagania importowe dla Ukrainy w swoim Zautomatyzowanym Systemie Referencyjnym Importu (AIRS) i zatwierdziła ukraiński program eksportu jabłek (Malus domestica) do Kanady, który obejmuje następujące kluczowe aspekty:
- producenci, firmy pakujące i eksporterzy jabłek muszą być zarejestrowani w Państwowej Służbie Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów oraz wpisani na Listę eksporterów, producentów i sortowni ukraińskich jabłek do Kanady;
- nadzór nad ogrodami powinien być prowadzony pod kontrolą Państwowej Służby Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów w celu przewidywania rozprzestrzeniania się organizmów szkodliwych i udzielania zaleceń dotyczących ich zwalczania;
- środki zwalczania szkodników muszą gwarantować, że zarejestrowani operatorzy utrzymają niską liczebność szkodników lub brak szkodników regulowanych przez Kanadę;
Obiekty muszą używać sprzętu sortującego w celu usuwania roztoczy, owadów, innych szkodników i zanieczyszczeń.
Każdy ładunek musi być zaopatrzony w certyfikat fitosanitarny wydany przez Państwową Służbę Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów.
Państwowa Służba Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów Ukrainy oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych współpracują na rzecz otwarcia nowych rynków zbytu dla ukraińskiego eksportu poprzez wsparcie producentów i usuwanie barier technicznych w handlu, a także udzielanie państwowych gwarancji przestrzegania wymogów krajów partnerskich.
źrodło: east-fruit.com
Najnowsze komentarze