Truskawki, maliny i czarna porzeczka trafiły pod lupę europejskich naukowców. Badają oni procesy fizjologiczne decydujące o wielkości i jakości tych popularnych owoców. Wszystko po to, aby w Europie można było je hodować nawet w trudnych warunkach klimatycznych.
W Europie owoce jagodowe - jak truskawki, maliny i porzeczki - cieszą się dużą popularnością przez cały rok. Zwłaszcza w ostatnich latach popyt na nie, poza głównym sezonem produkcji, znacznie wzrósł. Europejska produkcja nie jest w stanie zaspokoić rosnącego popytu, dlatego rynek opiera się także na imporcie tych owoców z krajów rozwijających się.
Do działania wkraczają więc europejscy naukowcy, którzy poszukują nowych narzędzi i technik upraw roślin jagodowych. Takie właśnie zadanie postawili sobie badacze skupieni wokół międzynarodowego projektu "GoodBerry", realizowanego w ramach programu Horyzont 2020. Naukowcy chcą, aby pomimo różnych - czasem niekorzystnych - warunków uprawy tych roślin w różnych regionach Europy (np. zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury czy niedostatecznej ilości światła dziennego) można było uzyskiwać wysokiej jakości owoce.
Truskawki, maliny i porzeczki pod lupą naukowców https://t.co/zoJDB1xSfk pic.twitter.com/ObxxZv7Udi
— Nauka w Polsce (@naukawpolsce) 9 lutego 2017
W pracach uczestniczy też zespół z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach (INHORT), koordynowany przez dr Agnieszkę Masny.
Jak wyjaśnia PAP dr Masny
Głęboka analiza wpływu interakcji genetyczno-środowiskowych na procesy związane ze wzrostem, rozwojem oraz plonowaniem i jakością owoców truskawki, maliny i porzeczki czarnej przyczyni się do lepszej adaptacji roślin jagodowych do warunków zmieniającego się klimatu.
Dr Masny zaznacza, że w projekcie nie są przewidywane badania nad genetyczną modyfikacją roślin.
Prowadzone są natomiast badania molekularne, pozwalające na: określenie udziału i stopnia aktywności (ekspresji) poszczególnych genów w procesach fizjologicznych, związanych z inicjacją pąków kwiatowych, a także wchodzeniem roślin w spoczynek bezwzględny i jego przełamywaniem" - mówi dr Masny.
- źródło: naukawpolsce.pap.pl / Czytaj całość >>>
Projekt GoodBerry
Instytut Ogrodnictwa (INHORT) uczestniczy w realizacji nowego projektu badawczego Unii Europejskiej, mającego na celu poprawę jakości i efektywności produkcji owoców jagodowych w Europie.
- W dniu 1 marca 2016 roku rozpoczęto multidyscyplinarne badania w ramach projektu „GoodBerry”, realizowane przez 19 instytucji partnerskich.
- Projekt obejmuje trzy modelowe gatunki roślin jagodowych (truskawka, malina i porzeczka czarna) i jest finansowany przez Komisję Europejską w kwocie 4.870.000 euro. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet w Maladze.
W Europie świeże owoce jagodowe cieszą się dużą popularnością przez cały rok. Zwłaszcza w ostatnich latach popyt na te owoce poza głównym sezonem ich produkcji znacznie wzrósł. Dotyczy to przede wszystkim takich owoców, jak truskawki, maliny i czarne porzeczki. Europejska produkcja tych niezmiernie ważnych na rynku UE owoców jagodowych nie jest w stanie zaspokoić rosnącego popytu, w związku z tym rynek opiera się także na imporcie tych owoców z krajów rozwijających się. W celu wzmocnienia konkurencyjności europejskiej produkcji owoców jagodowych i zapewnienia wysokiej jakości owoców, pomimo różnych lokalnych warunków uprawy w całej Europie, potrzebne są nowe narzędzia i techniki upraw. Rozwiązanie tych zagadnień jest głównym założeniem nowego projektu badawczego UE o akronimie „GoodBerry”.
Koordynowany przez Uniwersytet w Maladze, projekt „GoodBerry” ma na celu zwiększenie naszej wiedzy na temat procedur, które ułatwią i przyspieszą rozwój produkcji wysokiej jakości owoców jagodowych, nawet w warunkach mało sprzyjających procesom rozwojowym roślin, jak np. wysokie temperatury.
Skupiający się na truskawkach, malinach i czarnej porzeczce jako modelowych gatunkach uprawnych, projekt o łącznym budżecie 4.870.000 € będzie poświęcony zbadaniu mechanizmów i nowych czynników wpływających na poprawę wydajności produkcji owoców, umożliwiających zaprojektowanie strategii dla lepszej adaptacji roślin jagodowych do niesprzyjających warunków środowiska. Pomoże to uczynić produkcję owoców jagodowych bardziej elastyczną i bardziej dynamiczną w przyszłości.
Innowacyjnym aspektem „GoodBerry” jest to, że bierze pod uwagę, w bezprecedensowy sposób, wszystkie procesy rozwojowe wpływające na plonowanie, w tym inicjację kwiatów i spoczynek roślin, w celu dostarczenia nowych rozwiązań technicznych dla opłacalnej, zrównoważonej i efektywnej produkcji owoców jagodowych w Europie", mówi koordynator „GoodBerry” - dr Sonia Osorio z Uniwersytetu w Maladze.
Projekt opiera się na rozwoju wielodyscyplinarnej strategii w celu identyfikacji nowych czynników molekularnych (metabolity / geny / allele / loci) odpowiedzialnych za zachowanie wysokiej plenności i jakości owoców w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Chociaż nowatorskie metody genetycznego ulepszenia roślin jagodowych w różnych środowiskach nie są wciąż stosowane w aktualnych programach hodowlanych, „GoodBerry” realizowany będzie w oparciu o nowe narzędzia molekularne (z zakresu genomiki i metabolomiki) dla dostarczenia całościowych rozwiązań dotyczących wyzwań w zakresie zwiększenia efektywności produkcji, odporności roślin i jakości żywności w świetle zmian klimatycznych.
W ramach projektu zespół naukowców z Instytutu Ogrodnictwa (INHORT), koordynowany przez dr Agnieszkę Masny, realizuje badania w ramach kilku grup roboczych. Obejmują one:
1. Wielocechową ocenę fenotypową odmian truskawki, maliny i porzeczki czarnej w zróżnicowanych warunkach glebowo-klimatycznych dla określenia interakcji genotypowo-środowiskowej. 2. Analizę transkryptów genów związanych z inicjacją kwitnienia, spoczynkiem roślin i jakością owoców porzeczki czarnej. 3. Regulację procesów fizjologicznych roślin truskawki (indukcja kwitnienia, zahamowanie wzrostu, przełamanie spoczynku, pękanie pąków) przy użyciu temperatury, światła i nawozów. 4. Ocenę fenotypową 120 mieszańców populacji F1 w zróżnicowanych warunkach klimatyczno-glebowych dla określenia interakcji genotypowo-środowiskowej. 5. Ocenę sensoryczną oraz określenie składu chemicznego owoców truskawki i podstawowych metabolitów (odmiany i mieszańce F1).
W projekcie „GoodBerry” udział bierze 19 Partnerów z Europy, Chin i Chile. Konsorcjum składa się z zespołów naukowców posiadających duże doświadczenie w hodowli, genomice i metabolomice roślin, jak również z innowacyjnych małych i średnich firm technologicznych działających w sektorze hodowli roślin jagodowych. Ponadto, ukierunkowany na rozwój innowacyjności projekt „GoodBerry” włącza na wszystkich etapach realizacji (od pomysłu do wdrożenia) różne grupy odbiorców, jak stowarzyszenia i organizacje producentów czy hodowców roślin jagodowych.
- źródło: inhort.pl
Najnowsze komentarze