Zaczęła się meteorologiczna, a wkrótce nadejdzie także astronomiczna zima, jednak pogoda w tym miesiącu nie zawsze dopasowywała się do kalendarza. Poza tęgimi mrozami, masami śniegu i gęstymi mgłami, bywało też ciepło, deszczowo i bardzo wietrznie. A jak będzie tym razem?
Dane klimatologiczne mówią, że za nami najdłuższa w powojennej historii meteorologii seria łagodnych grudniów, których było dotychczas aż osiem z rzędu. Ostatni grudzień ze średnią temperaturą poniżej normy mieliśmy ostatnio w 2012 roku.
Według statystyki grudzień jest najchłodniejszy na północnym wschodzie kraju, gdzie średnia miesięczna temperatura spada do minus 2 stopni. Na przeważającym obszarze kraju średnia wynosi od minus 1 do plus 1 stopnia, a na wybrzeżu i krańcach zachodnich przekracza 1 stopień. Granica między ujemną a dodatnią średnią temperaturą dzieli Polskę na połowę mniej więcej w pionowej linii Zatoka Gdańska, Ziemia Łódzka, Górny Śląsk.
Grudzień najbardziej mokry jest na środkowym i zachodnim Pomorzu, gdzie średnio spada 70 mm wody. W większości regionów kraju suma opadów wynosi 30-50 mm, a najbardziej sucho jest w Kotlinie Sandomierskiej i miejscami na Dolnym Śląsku, gdzie spada 30 mm deszczu lub śniegu.
Jaka pogodę przyniesie tegoroczny grudzień ?
Wszystko wskazuje na to, że ostatni miesiąc w tym roku przyniesie nam dynamiczną pogodę, co oznacza, że trwałej zimy nie należy się spodziewać. Czekają nas na przemian okresy cieplejsze, jak i zimniejsze. Kilka dni z całodobowym, ale niedużym mrozem, czasem z opadami śniegu, a następnie nagłe, większe ocieplenie, deszcze i porywiste wiatry.
Średnia temperatura miesięczna oscylować będzie w okolicach normy wieloletniej, bez większych wahań poniżej i powyżej normy. Pod względem temperatury będzie to miesiąc normalny. Z kolei biorąc pod uwagę opady grudzień zapowiada się mokro tylko w regionach północnych i południowych. Na pozostałym obszarze zapowiada się kontynuacja posuchy. Sumy opadów oscylować będą poniżej normy z wielolecia na przeważającym obszarze kraju. To będzie kolejny suchy miesiąc z rzędu.
Jakie będą święta i koniec roku? Póki co nic nie wskazuje na solidną zimę, wręcz przeciwnie. Najprawdopodobniej aura typowa dla przedzimia będzie nam towarzyszyć aż do samego końca roku. Inaczej będzie w górach, gdzie białego puchu nie zabraknie, ale nie będzie go aż tyle, ile zazwyczaj o tej porze.
- źródło: twojapogoda.pl
Najnowsze komentarze