IMGW-PIB: Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na styczeń 2021 roku
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski prawdopodobnie będzie wyższa od normy. Przy zachodniej granicy możliwa suma opadów w normie.
Szczegóły prognozy na styczeń 2021 r. - wyniki modeli IMGW-Reg i IMGW-Bayes (start prognoz: 06.12.2020)
Średnia temperatura powietrza
Zgodnie z modelem IMGW-Reg średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całego kraju kształtować się będzie w górnej granicy normy wieloletniej lub nieznacznie powyżej. Według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnia temperatura powietrza w prawie całej Polsce z wysokim prawdopodobieństwem (>90%) osiągać będzie wartości tylko powyżej normy. Średnią temperaturę w normie model IMGW-Bayes wskazuje jedynie miejscami w Małopolsce i na Podkarpaciu
Amerykańska prognoza na styczeń 2021: w PL średnia temp. będzie wyższa o około 2°C od przeciętnej #pogoda #klimat pic.twitter.com/sSnU1osBIL
— AlePogoda! (@AlePogoda) December 21, 2020
Suma opadów
Według modelu IMGW-Reg miesięczna suma opadów w prawie całej Polsce będzie wyższa od normy wieloletniej lub znajdzie się w jej górnej granicy. Wyjątek w wynikach modelu IMGW-Reg stanowi Pomorze i Ziemia Lubuska, gdzie prognozowana jest przeważnie suma opadów w dolnej granicy normy. Zgodnie ze statystycznym modelem IMGW-Bayes suma opadów w całym kraju będzie również powyżej normy i w normie. Wysokie prawdopodobieństwo (>75%) wystąpienia sumy opadów powyżej normy model IMGW-Bayes przewiduje przeważnie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie i Podlasiu, a sumy w normie – na Kujawach, Kielecczyźnie i Podkarpaciu. Model IMGW-Bayes wskazuje dodatkowo możliwą sumę opadów poniżej normy na Podhalu.
Przypominamy że sadownicy mają bezpośredni i aktualny dostęp do kilkunastu stacji meteo
Wystarczy kliknąc w link z nazwą lokalizacji:
- Stacja meteo - Jajkowice
- Stacja meteo - Wysoczka
- Stacja meteo - Załęże Duże
- Stacja meteo - Zalesie
- Stacja meteo - Żdzary
- Stacja meteo - Oleśnica
- Stacja meteo - Korzybie
- Stacja meteo - Łobżenica
- Stacja meteo - Odrzywołek
- Stacja meteo - Wola Żyrowska
- Stacja meteo - Wysoczyn
- Stacja meteo - Szydłów
- Stacja meteo - Lubawa
- Stacja meteo - Karczmiska
- Stacja meteo - Rakowice
- Stacja meteo - Chrząszczewek
- Stacja meteo - Kleczanów
- Stacja meteo - Komarno
- Stacja meteo - Opatów
- Stacja meteo - Świniary
Liczba dni z opadem
Zgodnie z modelem IMGW-Reg miesięczna liczba dni z opadem w całej Polsce będzie wyższa od normy wieloletniej lub znajdzie się w jej górnej granicy. Według statystycznego modelu IMGW-Bayes liczba dni z opadem będzie w całym kraju bardzo. Wysokie prawdopodobieństwo (>75%) wystąpienia liczby dni powyżej normy model IMGW-Bayes przewiduje głównie na Pomorzu Gdańskim, Ziemi Łódzkiej, Podlasiu i w Bieszczadach, liczby dni w normie – na Pomorzu Zachodnim, południowym Mazowszu oraz miejscami w centrum i południu kraju, a liczby dni poniżej normy – na Suwalszczyźnie, północnym Mazowszu oraz miejscami w zachodniej i południowej Polsce.
- źródło: imgw.pl
Najnowsze komentarze