Ruszył sezon zbioru truskawek a wraz z nim nowe przepisy o zatrudnianiu pracowników sezonowych. Zdaniem plantatorów truskawek ten sezon szybko się zaczął i równie szybko może się skończyć.
Szybkie nadejście ciepła, ale także i brak pracowników w odpowiednim terminie spowodowało, że nie zdążyliśmy wszystkiego zrobić na czas (wyściółkować, rozprowadzić linii kroplującej) – tłumaczy Tomasz Ruszczak, Janikowo.
Jak informuje Agrobiznes w tym roku to nie pogoda, a brak rąk do pracy może mieć decydujący wpływ na cały sezon truskawkowy – oceniają plantatorzy.
Bezrobocie w Polsce spada, pracownicy z Ukrainy zasilają inne gałęzie naszej gospodarki (markety, budownictwo) – mówi Tomasz Ruszczak, Janikowo.
Do pracy pod gołym niebem chętnych jest mniej, choć zarobki przy pracach sezonowych w rolnictwie nie są gorsze niż w innych branżach. Do tego zmieniły się zasady zatrudniania.
Od stycznia 2018 roku procedura zupełnie się zmieniła, została wymuszona dyrektywą unijną o pracy sezonowej i to jest bardzo skomplikowany temat, ale jest pewna nadzieja – informuje Marcin Gortat, wójt gminy Czerwińsk.
To przepisy o zatrudnianiu pracowników sezonowych. Obowiązują od 18 maja i wprowadzają nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej – dodaje Agrobiznes.
Na pewno jest to trochę ułatwienie, bo pracownik który przyjedzie na paszport biometryczny po zgłoszeniu go do Urzędu Pracy będzie mógł wyjść na pole i pracować. Do tej pory dopóki nie miał pozwolenia na pracę nie mógł tej pracy podjąć – tłumaczy Dariusz Szurmak, sołtys Nowego Przybojewa.
Na podstawie tej umowy plantatorzy/sadownicy mogą zatrudniać osoby do pomocy przy zbiorach czy innych pracach sezonowych maksymalnie na 180 dni w ciągu roku.
Podpisujemy taką umowę i mamy 7 dni na zgłoszenie cudzoziemca do ubezpieczenia KRUS w sposób przez KRUS dopuszczony: elektronicznie, listownie (list polecony) lub osobiście w placówce KRUS-u – wyjaśnia Marcin Gortat, wójt gminy Czerwińsk.
Należy jeszcze opłacić składki na ubezpieczenie wypadkowe i zdrowotne w sumie 184 zł miesięcznie – dodaje Agrobiznes.
- źródło: tvp.pl
Jak informuje ZSRP w związku z brakiem jasnej wykładni przepisów dotyczących umowy o pomocy przy zbiorach zawnioskowaliśmy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o opracowanie wzoru umowy.
W odniesieniu do przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw wprowadzającej zmiany w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336 oraz z 2018 r. poz. 650) zwracają się do nas sadownicy, którzy chcieliby skorzystać w możliwości zatrudnienia ,,pomocnika’’ do pracy w gospodarstwie. Jednak kwestie proceduralne i brak jednoznacznej wykładni wprowadzonych przepisów są dla nich sporym obciążeniem (…).
- źródło: polskiesadownictwo.pl
Najnowsze komentarze