Sadownicy corocznie korzystają z Programów Ochrony Roślin. Jest to lektura obowiązkowa, a zarazem aktualny spis dostępnych preparatów do zwalczania najgroźniejszych chorób i szkodników roślin sadowniczych. Programy publikowane są w każdym kraju gdzie prowadzona jest uprawa danych gatunków roślin. Przypominamy, że należy stosować tylko preparaty zarejestrowane w danym kraju do zwalczania określonego patogena.
Przeglądając w Internecie aktualne ceny jabłek na Świecie, natrafiłem na aktualny program ochrony roślin sadowniczych dla producentów owoców w Nowej Południowej Walii (czyli najbardziej zaludniony stan Australii, leży w południowo-wschodniej części kraju). Można stwierdzić, że to kontynent, ale w dzisiejszych czasach handel jabłkiem nie zna granic.
Dziś jednak chciałbym polecić Wam zapoznania się z ich Programem Ochrony Roślin Sadowniczych. Poza barwnymi ilustracjami chorób i szkodników, które również występują w naszych sadach można zobaczyć czym chronią i mogą chronić swoje uprawy.
Porównać czy tak naprawdę mają większy czy mniejszy wachlarz produktów którymi mogą zwalczać choroby i szkodniki. Jakie preparaty 'u nich' i u nas podczas zabiegów stosuje sadownik, oraz kiedy zalecane jest ich stosowanie.
Otwierając Program Ochrony PDF https://www.dpi.nsw.gov.au/__data/assets/pdf_file/0007/1185154/Orchard-plant-protection-guide-2019-20.pdf możecie klikająć w spis treści przenieść się bezpośrednio do danego działu - działa jako link.
Strona 4 - szkodniki atakujące owoce ziarnkowe i pestkowe w Nowej Południowej Walii.
Strona 5 - choroby atakujące owoce ziarnkowe i pestkowe w Nowej Południowej Walii.
Strona 64 - obliczanie sum temperatur efektywnych dla rozwoju określonego gatunku szkodnika
Strona 67 - lista (substancji czynnych) szkodliwych dla pożyteczne owadów i drapieżnych roztoczy
Strona 73 - zarejestrowane ś.o.r. do zwalczania parcha jabłoni w Nowej Południowej Walii
Strona 90 - zarejestrowane ś.o.r. do zwalczania mączniaka jabłoni w Nowej Południowej Walii
Strona 101 - ochrona pozbiorcza w Nowej Południowej Walii
Ciekawe informacje znajdziemy na stronie 67. Jest tam podana tabela z listą substancji czynnych szkodliwych dla pożytecznych owadów m.in. Neoseiulus cucumeris / Dobroczynek wielożerny; Chilocorus spp./ Okrajka okrągłoplamka; Cryptolaemus montrouzieri / Biedronka wełnowcowa i inne.
Rozwinięcie tych danych również znajduje się na stronie http://www.goodbugs.org.au/chemicals.html
Przedstawione zakresy toksyczności od niskiej (L = Low toxicity) do wysokiej toksyczności (H = High toxicity) w której dana substancja zabija całkowicie pożyteczne organizmy i przywrócenie ich nie będzie możliwe przez kilka kolejnych tygodni.
Warto przeanalizować i zapoznać się z danymi, aby w sadach chronić naszych sprzymierzeńców a zwalczać tylko szkodniki !
Najnowsze komentarze