Czym jest produkt tradycyjny ? Produkt tradycyjny to produkt spożywczy chroniony prawem polskim lub prawem UE. Produkt tradycyjny wytwarzany jest tradycyjnymi metodami i z tradycyjnie używanych surowców. W Polsce produkty tradycyjne znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych tworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wynika z danych udostępnionych na stronie minrol.gov.p obecnie na tej liście znajduje się 1612 produktów (dane z dnia 21.11.2016r.).
Na Liście Produktów Tradycyjnych wśród znajdziemy oczywiście jabłka: sandomierskie, grójeckie, łąckie, ale także i jabłka kraśnickie czy jabłko z Raciechowic. Wszystkie z nich posiadają swoją wieloletnią tradycję i historię ale co czyni ich smak tak wyjątkowym ?
Jabłka łąckie – mają wyrazisty smak i zapach który zawdzięczają mikroklimatowi Kotliny Łąckiej. Większość owoców uzyskiwanych w rejonie Łącka cechuje się wyjątkową soczystością i aromatem. Kształt owoców zależy od poszczególnej odmiany. Ich rumieniec jest wyraźnie mocniejszy od jabłek pochodzących z innego regionu. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi oraz ukształtowaniu terenu rdzawienie owoców jest stosunkowo małe. Większość sadów znajduje się na stokach o nachyleniu około 15 stopni, co stwarza najkorzystniejsze rozłożenie rocznych temperatur. Jabłka łąckie wpisane na listę produktów tradycyjnych zostały 10 października 2005 roku.
Jabłka grójeckie - ze względu na specyficzny mikroklimat smak i zapach jabłek grójeckich jest bardziej wyrazisty i aromatyczny od jabłek uprawianych w innych regionach. Obecnie na terenie Grójecczyzny (woj. mazowieckie) uprawia się intensywne sady karłowe, które dostarczają ok. 40% krajowej produkcji jabłek, a intensywność upraw w niektórych gminach sięga nawet 70%. Jabłka grójeckie wpisane na listę produktów tradycyjnych zostały 28 kwietnia 2008 roku.
Jabłka sandomierskie - Warunki klimatyczne panujące na terenach Sandomierszczyzny (woj. świętokrzyskie) tj. stosunkowo długi okres bezprzymrozkowy, żyzna gleba, a także równomierne rozłożenie w okresie wegetacji natężenia nasłonecznienia i rozkład opadów wpływają na charakterystyczny smak i zapach jabłek sandomierskich. Obecnie jak podaje minrol.gov.pl wśród drzew owocowych na terenie regionu sandomierskiego dominują jabłonie które zajmują aż około 11 186 ha. Jabłka sandomierskie wpisane zostały na listę produktów tradycyjnych 7 lutego 2011 roku.
Jabłko z Raciechowic – sady jabłoniowe z terenu Raciechowic (woj. małopolskie) położone są na obszarze Beskidu Wyspowego. Owoce dojrzewają w ostrzejszym klimacie podgórskim i przez odpowiednie nasłonecznienie na stokach południowych otrzymują swoisty smak i wybarwienie. Wpływ na wyjątkowy smak jabłek z Raciechowic mają duże różnice temperatur pomiędzy nocą a dniem. Ze względu na warunki klimatyczne, które są tu bardzo dobre oraz specyficzny mikroklimat górski, jabłka mają wyjątkowy smak, jędrność i zapach. Jabłka z Raciechowic wpisane na listę produktów tradycyjnych 24 kwietnia 2006 roku.
Jabłka kraśnickie - ze względu na wyjątkowy mikroklimat, w tym sąsiedztwo lasów, ukształtowanie terenu oraz ciepłe wapienne gleby, jabłka produkowane w rejonie powiatu kraśnickiego (woj. lubelskie) mają wyjątkowy smak, aromat oraz barwę nieosiągalną w innych rejonach kraju. Długoletnia tradycja uprawy dodatkowo podniosła walory owoców pochodzących z tego regionu. Jabłka kraśnickie wpisane na listę produktów tradycyjnych zostały 31 lipca 2013 roku.
- źródło: minrol.gov.pl
Najnowsze komentarze