Jak czytamy na stronie jablkawielkoposlkie.pl w dniu 5 marca 2020 roku, zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz produktów tradycyjnych, po przekazaniu wniosku przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego jabłka wielkopolskie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Jabłko grójeckie, lubelskie, wielkopolskie może podzielić rynek ?!
zobaczcie sami...
Historia sadów w Wielkopolsce ma wielowiekową tradycję. Pierwsze odmiany jabłoni przywieźli tam zakonnicy sprowadzeni do Trzemeszna (obecnie powiat gnieźnieński), przez króla Bolesława Chrobrego oraz ponownie w XII wieku przez Bolesława Krzywoustego.
Zakonnicy uczyli miejscową ludność jak szczepić drzewa szlachetnych odmian jabłoni. Największe sady jabłoniowe znajdowały się w tym okresie przy klasztorach, m.in. w Lubiniu czy w Mogilnie. Duży sad jabłoniowy został również umiejscowiony na błoniach obok katedry w Gnieźnie, na polecenie arcybiskupa gnieźnieńskiego. Już w X wieku wytwarzano z jabłek ocet oraz jabłeczniki. W XIII pojawiły się pierwsze w Wielkopolsce sady jabłoniowe w zagrodach kmiecych. Odrodzenie upraw jabłoni w Wielkopolsce nastąpiło po II wojnie światowej, kiedy rozpoczęto doświadczenia nad udowodnieniem założenia, że w Wielkopolska spełnia warunki do wielkotowarowej uprawy roślin sadowniczych. W kolejnych latach prowadzono badania nad znalezieniem najlepszej lokalizacji dla sadów w Wielkopolsce. W rozbudowę wielkopolskiego sadownictwa zaangażowany był dr hab. Medrad Maćkowsiak, który wyhodował odmianę jabłoni „Delicates” – uznaną za jedną z najważniejszych jesiennych odmian jabłoni w sadach w całej Polsce.
W Katedrze Sadownictwa w Akademii Rolniczej w Poznaniu opracowano i wdrożono metodę wyboru lokalizacji sadów, która składała się z: analizy warunków glebowych, klimatycznych, doboru odmian i zapylaczy, przygotowania planu sadu oraz kosztorysu. Pod koniec XX wieku założone sady na terenie województwa wielkopolskiego obejmowały około 2000 ha.
Najnowsze komentarze