Podczas Konferencji sadowniczej pt. „Jabłkowe problemy – sposoby rozwiązania” która odbyła się 24 lutego 2016 roku Piotr Trojanowicz omówił zagadnienie dotyczące „Zapotrzebowania przemysłu przetwórczego na jabłka przemysłowe w najbliższych latach” a w tym koncentratu jabłkowego
Jak wynika zaprezentowanych danych przez Pana Piotra Trojanowicza w strukturze wykorzystania jabłek przemysłowych w Polsce w sezonie 2015/2016 największy udział miał koncentrat jabłkowy który stanowł aż 87,9%. Czyli jak wynika z danych na produkcję koncentratu jabłkowego w Polsce w sezonie 2015/2106 zostało przeznaczonych ok. 2 050 tys. ton jabłek.
Produkcja koncentratu jabłkowego to główny sposób zagospodarowania jabłek przemysłowych w Polsce – poinformował Piotra Trojanowicza. Dodał iż - Światowa produkcja jabłek wynosi ok. 66 milionów ton. Światowa produkcja KJ w 2015 roku wyniosła ok. 1630 tys. ton z kolei światowa produkcja jabłek przemysłowych przeznaczonych do produkcji KJ to ok. 11,5 milionów ton co stanowi 17,7 % produkcji jabłek ogółem. Produkcja jabłek w Polsce w roku 2015 wyniosła ok. 3,8 miliona ton. Produkcja KJ w sezonie 2015/16 to 290 tys. ton. Produkcja jabłek przemysłowych przeznaczonych do produkcji KJ- ok. 2050 tys. ton co stanowi 54% produkcji jabłek ogółem.
Jaki jest współczesny rynek koncentratu jabłkowego?
Rynek KJ jest rynkiem globalnym. Światowy rynek koncentratu jabłkowego jest zrównoważony. Obecnie rynek KJ nie rozwija się mimo wzrostu liczby ludności świata. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim bieda w rejonach największego wzrostu, inne tradycje żywieniowe, ekspansja napojów i wody mineralnej a także wzrost spożycia soków NFC w krajach rozwiniętych, kosztem zmniejszenia spożycia soków odtworzeniowych.
Koncentrat jabłkowy – główny sposób zagospodarowania jabłek przemysłowych
Wzrost sprzedaży koncentratów można osiągnąć jedynie poprzez wyparcie z rynku innych dostawców ( Chiny – Polska na rynku USA , w 2014- eksport z EU 100/40 tyś ton w 2015- 8 tyś ton, ceny 0,85 / 1,25 EUR/kg w beczkach asept.) – mówił ekspert.
Jak zaznaczył Piotr Trojanowicz – Cena zawsze będzie głównym elementem walki o rynek. Rynek szybko reaguje zmianami cen na niedobór i nadwyżkę produkcji. Obecnie mamy nieskonsolidowany i mocno ze sobą konkurujący rynek producentów KJ. Wielu europejskich i polskich producentów soków ma swoje fabryki koncentratu w Polsce- Rauch, Grunewald, Sokpol, Maspex – przykład koncentracji środków produkcji. Ceny koncentratu są kontrolowane przez sieci handlowe i mocno skonsolidowany rynek dużych producentów soków i napojów ( Refresco-Gerber-Emig , Wesergold, Stute).
Co musimy zrobić w zagospodarowaniu rosnącej ilości jabłek przemysłowych?
Musimy przygotować się na permanentną światową konkurencję. Musimy korzystać ze zdobyczy nauki i techniki w celu obniżania kosztów produkcji ( sady przemysłowe, odporne na choroby i kwaśne odmiany jabłek, mechaniczne cięcie i zbiory). Musimy zwiększać pow. gospodarstw sadowniczych. Musimy zmienić organizację skupu jabłek przemysłowych i wypracować nowy model współpracy sadowników z przetwórcami. Zakłady to nie śmietnik. Musimy skutecznie wykorzystywać pomoc UE do ograniczania konkurencji zewnętrznej z poza Europy. Nie powinniśmy zmniejszać poziomu produkcji bo to nie poprawi dochodowości. Musimy skutecznie promować spożywanie soków i innych przetworów. A także pilnować trwałości korzystnych przepisów podatkowych i walczyć o nowe dobre zmiany ( VAT- napoje, Akcyza - cydr) - dodał na zakończenie swojego wystąpienia Piotr Trojanowicz.
Przyszłość cydru w Polsce – zapotrzebowanie przemysły przetwórczego
Z zaprezentowanych danych przez Piotra Trojanowicza wynika że udział cydru w strukturze wykorzystania jabłek przemysłowych w Polsce w sezonie 2015/2016 stanowił 1,07 % czyli na produkcję cydru w naszym kraju wykorzystano około 25 tys. ton jabłek. Jak poinformował Pan Piotr Trojanowicz – światowa produkcja cydru w 2014 roku wyniosła 2 mld litrów. Na taką produkcję trzeba zużyć 2 mln ton jabłek. Spożycie cydru w krajach Zachodniej Europy rośnie w tempie ok. 4,5% rocznie. Około 70% konsumowanego na świecie cydru produkowane jest w Europie. Po za Europą wzrosty notowane są w USA, Kanadzie, Australii i Chinach.
W Polsce produkcja cydru w 2015 roku wynosiła 18 mln litrów. Wzrost spożycia w Polsce w sezonie 2014/2015 wyniósł 50% - mówił Piotr Trojanowicz. Jak dodał - Wzrost spożycia win owocowych w Europie wynosi ok. 2% rocznie natomiast wzrost spożycia piwa owocowego w Europie wynosi ok. 1,5% rocznie.
Zalety cydru
Jak informował Piotr Trojanowicz w czasie swojego wystąpienia – Cydr jest smaczny, słodki a zarazem mało kaloryczny 32-36 kcal/100ml dla porównania wino ma 46 kcal/100ml. Posiada właściwości antyoksydacyjne z uwagi na zawartość polifenoli. Jest wolny od glutenu. Pity najczęściej przez ludzi młodych do 35 roku życia najczęściej przez kobiety. W Polsce cydr jest robiony wyłącznie z soku jabłkowego (moszcz koncentrat).
Co stanowi przeszkodę dla rozwoju produkcji cydru w Polsce?
Jedną z przeszkód jak poinformował ekspert – jest akcyza - 97 PLN/HL zmniejszona w 2013 roku z 158 PLN/HL a także zakaz reklamy i promocji.
Przyszłość cydru w Polsce?
Jak mówił Piotr Trojanowicz – W Polsce istnieje duży potencjał wzrostu tego asortymentu. Spożycie per capita w Polsce wynosi 0,48l/osobę dla porównania w Wielkiej Brytanie jest to aż 17,3l/osobę. Branża winiarska uważa, że w ciągu 5-6 lat spożycie cydru wzrośnie do 80 milionów litrów (w Wielkiej Brytanii w 2015 roku spożywano 970 milionów litrów). Zatem prognozowany wzrost produkcji to ok. 12 milionów litrów rocznie, na co trzeba około 15 tysięcy ton jabłek przemysłowych. Wliczając zapotrzebowanie na produkcję win i piw owocowych, zapotrzebowanie na jabłka przemysłowe będzie rosło o ok. 20 tys. ton rocznie.
Najnowsze komentarze