Wyjątkowy smak Jabłek Grójeckich z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym to między innymi efekt tego, że staramy się być tak blisko natury jak tylko można. Bardzo wiele zawdzięczamy pszczołom miodnym i innym dzikim owadom zapylającym.
W naszych sadach pszczelarze ustawiają ule, nasi sadownicy instalują domki dla dzikich pszczół murarek. Pomagamy również pszczelarzom w zwalczaniu, przyjaznymi dla środowiska i pszczół metodami, jednego z ich najgroźniejszych wrogów – pasożyta o groźnie brzmiącej nazwie varoa destructor (warroza). Do tej pory przekazaliśmy grójeckim pszczelarzom 750 izolatorów chmary do walki z warrozą.
Rola pszczół w sadach jest nieoceniona. Nie tylko dlatego, że co roku możemy cieszyć się smakiem świeżych jabłek, to również wymierny efekt ekonomiczny. Według raportu Komisji Europejskiej wartość ekonomiczna zapylania owoców i warzyw wynosi 153 mld Euro rocznie. Tyle musieliby wydać sadownicy, gdyby zabrakło pszczół.
Dbamy również o to, aby w naszych sadach powstawały łąki, które są naturalnym siedliskiem dla dzikich owadów zapylających.
Warto wybierać produkty, takie jak Jabłka Grójeckie, które pochodzą od producentów zmierzających do zrównoważonego rolnictwa.
Źródło: https://cordis.europa.eu/article/id/29867-insect-pollination-worth-eur-153-billion-a-year/pl
Najnowsze komentarze