Polskim sadownikom proponujemy w tym sezonie doskonałe rozwiązanie – pewną inwestycję w kryształy. Inwestycją tą jest nowoczesny fungicyd Faban® 500 SC.
Faban 500® SC to pierwszy w historii środek ochrony roślin, którego część stanowią kryształy, a dokładniej – kokryształy (z ang. Co-Crystal). Preparat ten został przygotowany w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Jest on efektem wieloletnich prac badawczych nad technologią sukcesywnego uwalniania substancji aktywnej w celu przedłużenia działania fungicydu. Faban® 500 SC to efekt połączenia dwóch bardzo dobrze znanych polskim sadownikom substancji aktywnych – ditianonu i pirymetanilu. Tworząc Faban® 500 SC, uzyskaliśmy niespotykany dotychczas efekt współdziałania tych substancji, nieporównywalny z innymi mieszaninami (w tym zbiornikowymi).
Efektem przeprowadzonego procesu jest nowa struktura.
Nowa struktura
Połączenie ditianonu (250 g/l) z pirymetanilem (250 g/l) podczas specyficznych warunków istniejących w trakcie syntezy sprawiło, że związki te przyjęły formę kryształów o szczególnej, ciemnozielonej barwie. Nie jest to jedyny efekt powstałego ogniwa, połączonego dodatkowymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. To co jest najważniejsze, to właściwości fizyko-chemiczne tego zespolenia. Tworząc Faban® 500 SC, udało się nam:
- zwiększyć rozpuszczalność substancji aktywnych,
- zmniejszyć lotność pirymetanilu w wyższej temperaturze otoczenia, tj. ponad 17°C,
- zwiększyć dokładność i równomierność naniesienia produktu na roślinę w czasie zabiegu (efekt ten uzyskaliśmy tworząc bardzo małe, jednorodne cząsteczki, które powstają w wyniku procesu wieloetapowego mielenia kokryształów),
- zwiększyć efektywność oraz tempo wnikania pirymetanilu do rośliny (poprzez dodanie specjalnego systemu adiuwantów).
Jak to działa?
W Faban® 500 SC pirymetanil podzielony został na 2 części co oznacza, że 33% całkowitego pirymetanilu zawartego w produkcie jest niezwiązane i natychmiast dostępne dla rośliny, natomiast pozostałe 67% zawarto w kokryształach. Wolny pirymetanil ma za zadanie działać natychmiast po aplikacji tak, aby powstrzymać infekcję. W zetknięciu z zarodnikiem grzyba wywołującego parcha jabłoni (z rodzaju Venturia), znajdującym się na powierzchni rośliny nie dłużej niż 48 godzin, niszczy jego strzępkę kiełkową. Następnie błyskawicznie przenika do tkanek (wgłębny), gdzie tworzy barierę ochronną.
Drugi etap ochrony związany jest już z kokryształami. Zawarty w nich ditianon uwalnia się stopniowo i wiąże sukcesywnie z woskami roślinnymi na powierzchni liści, młodych pędów i owoców. Tworzy się przez to zwarta warstwa, która w zetknięciu z patogenem zaburza jego procesy energetyczne i metaboliczne, a także dezaktywuje mechanizm ochrony komórek grzyba przed stresem oksydacyjnym. Równocześnie w odwracalnym procesie, stopniowo pękają wiązania międzycząsteczkowe uwalniając z kokryształów pozostały, związany w nich pirymetanil.
W ten sposób płynnie zostaje osiągnięty odpowiedni, wysoki poziom stężenia substancji aktywnych na, a przede wszystkim, w tkankach rośliny. Docierające do nich strzępki kiełkowe patogenu, którym w jakiś sposób udało się przeniknąć do wnętrza rośliny, ulegają zniszczeniu pod wpływem pirymetanilu. W ten sposób ustabilizowano pirymetanil, zmniejszono jego lotność, co przełożyło się na wydłużenie jego aktywności. Wyniki badań wskazują, że po upływie 7 dni od zabiegu, poziom tej substancji w roślinie jest nadal bardzo wysoki, mimo np. utrzymywania się temperatury powyżej 17°C.
Dodatkowo powolne rozpuszczanie się kryształów, a przez to stopniowe uwalnianie substancji aktywnych oraz silne wiązanie ditianonu z woskami roślinnymi sprawiło, że Faban® 500 SC po 3 godzinach od naniesienia jest bardzo odporny na zmycie przez deszcz nawet o intensywności 30–40 l/m2.
Terminy i dawki stosowania
Faban® 500 SC został zarejestrowany do ochrony jabłoni i grusz przed odpowiednio: parchem jabłoni (V. inaequalis) i parchem gruszy (V. pirina). Zalecana dawka dla jednorazowego stosowania wynosi w obu przypadkach – 1,2 l/ha. Zarówno do ochrony jabłoni, jak i grusz środek powinien być stosowany zapobiegawczo do 4 razy w sezonie, minimum co 8 dni, od fazy pękania pąka (widoczne zielone końce liściowe osłaniające kwiaty; BBCH 53) do momentu, gdy owoc osiąga 70% wielkości typowej dla danej odmiany (BBCH 77).
Warto zwrócić uwagę na unikatową cechę preparatu, którą jest możliwość stosowania w wyższej temperaturze i dłużej
niż mieszanin zbiornikowych preparatów kontaktowych z preparatami z grupy anilinopirymidyn, które polecane są do stosowania do momentu kwitnienia. Zalecane jest opryskiwanie drobnokropliste. Ze względu na 56-dniową karencję, ostatni zabieg w przypadku odmian późnych zalecamy przeprowadzić maksymalnie do połowy sierpnia. Z praktycznego punktu widzenia, Faban® 500 SC najlepiej używać w systemie zabiegów do ochrony przed infekcjami, przemiennie z preparatami kontaktowymi, np. po użyciu samodzielnie Delan® 700 WG lub Delan® Pro.
Najnowsze komentarze