Im bliżej wiosny, tym chłodniej. Za sprawą napływu arktycznych mas powietrza za kilka dni będą regiony, gdzie o poranku temperatura spadnie nawet do -10 stopni Celsjusza. Spodziewamy się przelotnych opadów śniegu – informuje tvn24.pl
Polska pozostaje jeszcze pod wpływem układów niżowych znad północnej Rosji oraz Bałkanów, w strefie rozmywającego się frontu atmosferycznego. Z północy, znad Północnego Atlantyku, napływa chłodne i wilgotne powietrze polarne morskie. Od środy (17.03) dnia układy niżowe rozciągające się nad wschodnią Europą oraz potężny wyż znad Wysp Brytyjskich
ściągać będą prosto z północy zimne masy powietrza arktycznego, w których spadnie temperatura, wróci poranny mróz, a w ciągu dnia pojawiać się będą przelotne opady śniegu.
Środa (17.03) zapowiada się pochmurno, ale przejaśnienia też są możliwe. Na zachodzie kraju pojawią się przelotne opady deszczu ze śniegiem do 2 l/mkw., na południu śniegu rzędu 2 cm, w górach do 5 cm. Termometry pokażą maksymalnie od 3 st. C na Warmii i Suwalszczyźnie oraz w Małopolsce, przez 5 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Pomorzu Zachodnim.
W czwartek (18.03) również czeka nas pochmurna aura z przejaśnieniami i opadami. Tych nie należy spodziewać się tylko na Pomorzu, na obszarze pozostałych regionów spadnie do 1-2 cm śniegu. Temperatura maksymalna sięgnie od 2 st. C na Suwalszczyźnie, przez 3 st. C w centrum kraju, do 5 st. C na Pomorzu, jednak rano na północy zanotujemy spadek temperatury od -6 do nawet -8 st. C.
Przypominamy że sadownicy mają bezpośredni i aktualny dostęp do kilkunastu stacji meteo
Wystarczy kliknąć w link z nazwą lokalizacji:
- Stacja meteo - Jajkowice
- Stacja meteo - Kowiesy
- Stacja meteo - Załęże Duże
- Stacja meteo - Zalesie
- Stacja meteo - Żdzary
- Stacja meteo - Oleśnica
- Stacja meteo - Korzybie
- Stacja meteo - Odrzywołek
- Stacja meteo - Wola Żyrowska
- Stacja meteo - Wysoczyn
- Stacja meteo - Szydłów
- Stacja meteo - Lubawa
- Stacja meteo - Karczmiska
- Stacja meteo - Rakowice
- Stacja meteo - Chrząszczewek
- Stacja meteo - Kleczanów
- Stacja meteo - Polanów
- Stacja meteo - Komarno
- Stacja meteo - Opatów
- Stacja meteo - Świniary
- Stacja meteo - Skałowo
- Stacja meteo - Michrów
- Stacja meteo - Kozietuły Nowe
- Stacja meteo - Palczew Parcela
- Stacja meteo - Skierniewice
- Stacja meteo - Krośnice
- Stacja meteo - Warka
Piątek (19.03) zapowiada się pochmurno, choć można liczyć na większe przejaśnienia, ale nie zabraknie przelotnego śniegu do 1-2 cm. Na termometrach zobaczymy maksymalnie do 1 st. C na Podlasiu, przez 2 st. C w centrum kraju, do 3 st. C na zachodzie i południu. W północnych regionach o poranku temperatura spadnie do -7, a nawet -9 st. C.
W sobotę (20.03), kiedy rozpocznie się wiosna astronomiczna, nie powinno padać. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 st. C na Suwalszczyźnie, przez 3 st. C w centrum kraju, do 4 st. C na południu. Natomiast w godzinach porannych na północy będzie do 8-10 stopni mrozu. Drugi dzień weekendu (21.03), czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, rano w północnej i wschodniej części kraju również okaże się mroźny. Temperatura spadnie do -6, -8 st. C.
W poniedziałek (22.03) rano wartości temperatury poniżej zera na termometrach mogą zobaczyć mieszkańcy wschodniej Polski. Będzie od -6 do -3 st. C.
- źródło: tvn24.pl
Astronomiczna wiosna rozpocznie się pod znakiem zimowych krajobrazów. Nie tylko chwyci mróz, ale spadnie też śnieg.
W piątek (19,03) i sobotę (20.03) noce i poranki przyniosą mróz, i to nie mały, bo w zachodnich i północnych regionach, a także na terenach górzystych, temperatura spadnie nawet do minus 10 stopni.
W bieżącym tygodniu do Polski wróci zimowa aura, szczególnie w obszary górskie. Ochłodzi się a na początku tygodnia przeważać będą opady deszczu, później deszczu ze śniegiem i śniegu. Od niedzieli możliwe jest ocieplenie.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 15, 2021
Po więcej informacji na:https://t.co/SeM5VyQ3hK pic.twitter.com/L3J95rjQh0
W ciągu dnia będzie najwyżej do 2-3 stopni. Padać będzie śnieg i śnieg z deszczem. Zabieli się zwłaszcza w województwach północnych, zachodnich i centralnych. Spadnie tam przeważnie od 1 do 5 cm śniegu. Więcej białego puchu przybędzie w górach, nawet powyżej 20 cm.
Oczywiście pierwszy dzień astronomicznej wiosny to data jedynie umowna, a aura nie zawsze stanowi jej odzwierciedlenie. W tym roku może być podobnie, zamiast prawdziwie wiosennej pogody, czeka nas nagły powrót zimowych krajobrazów.
Nie potrwa on jednak długo. Od niedzieli (21.03) nadejdzie radykalna poprawa pogody. Z każdym dniem będzie coraz cieplej, a niebo na dobre się rozpogodzi. Znów poczujemy wiosnę, choć to jeszcze nie będzie jej ostateczne nadejście. Zimowe akcenty mogą wracać do końca marca.
- źródło: twojapogoda.pl
Najnowsze komentarze