Według analityków EastFruit, w tym tygodniu we wszystkich głównych regionach produkcyjnych Ukrainy nastąpił gwałtowny spadek cen skupu malin. Spadek cen następuje na tle wzrostu podaży powtarzających się odmian malin, których zbiory rozpoczęły się w tym roku znacznie wcześniej niż zwykle.
Jeśli tydzień wcześniej skupy oferowały małym producentom ceny w granicach 50-60 UAH/kg (4,82-5,78 zł/kg), co równa się 1,2-1,5 dolara za kg, to w tym tygodniu maksymalna cena malin wynosi około 40 UAH/kg (3,85 zł/kg), czyli nieco mniej o 1 dolara amerykańskiego. Tym samym w ciągu zaledwie kilku dni cena malin spadła o prawie jedną trzecią. Jednocześnie na rynku utrzymuje się tendencja spadkowa cen.
Producenci malin są niezadowoleni z tej sytuacji. Część z nich proponuje bojkot i sprzedaż malin bezpośrednio przedsiębiorstwom. Pojawiają się także apele o blokowanie wszelkich wejść do przedsiębiorstw zajmujących się mrożonymi owocami, aby odsprzedawcy nie mogli dostarczać malin, oraz o negocjowanie cen bezpośrednio z samymi mroźniami. Jednak jak dotąd oburzenie nie wykroczyło poza apele na portalach społecznościowych, a plantatorzy nie zorganizowali żadnych realnych protestów.
Swoją drogą, niektórzy uważają, że cena 40 UAH/kg jest całkiem dobra dla producenta, który nie korzysta z pracy najemnej. Przecież za zbiór malin na Ukrainie trzeba obecnie płacić średnio około 20 UAH/kg (1,93 zł), co pochłania dokładnie połowę Twoich dochodów.
Biorąc pod uwagę sytuację na światowym rynku mrożonych malin, analitycy EastFruit uważają, że ceny malin przeznaczonych do zamrażania na krajowym rynku Ukrainy ustabilizują się dość szybko, choć możliwa jest jeszcze dodatkowa obniżka.
„W tej chwili zamrażanie malin jest dla ukraińskich przetwórców bardzo dochodowym biznesem, gdyż marża, czyli różnica cen pomiędzy gotowymi produktami a surowcami, osiągnęła w ostatnich latach niemal rekordowy poziom. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że wolumen produkcji wzrósł, co oznacza, że przy mniejszej marży można uzyskać taki sam zysk, przetwórcy będą starali się skupować maliny w maksymalnych ilościach. Wygląda na to, że przetwórcy po prostu nie spodziewali się, że jesienne maliny zaczną napływać w takich ilościach tak wcześnie. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za tym scenariuszem jest stabilizacja systemu energetycznego kraju w ostatnich tygodniach, co pozwala na zamrożenie większej liczby produktów i zmniejszenie ryzyka utraty jakości – mówi Andriy Yarmak, ekonomista w dziale inwestycji Departamentu Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO).
- źródło: east-fruit.com
Najnowsze komentarze