Łączne zbiory owoców uzyskane z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach oraz zbiory truskawek i poziomek gruntowych wyniosły w 2017 r. 495,0 tys. t (były o 14,5% niższe od łącznych zbiorów uzyskanych z sadów w roku poprzednim). Straty na plantacjach jagodowych spowodowane przez wiosenne przymrozki, zostały ocenione na poziomie niższym niż w przypadku drzew owocowych.
Największy spadek plonowania, a zarazem produkcji, odnotowano dla agrestu, porzeczek i malin. Wzrost produkcji w stosunku do roku poprzedniego zanotowano natomiast dla borówki wysokiej.
Zbiory truskawek i poziomek 2017 roku
Do szacunku produkcji truskawek i poziomek gruntowych włączono powierzchnię ich uprawy z ogrodów przydomowych (przynależących do gospodarstw rolnych). Nie uwzględniono jedynie niewielkich upraw, które nie spełniały kryteriów, obecnie stosowanej, definicji gospodarstwa rolnego. Doszacowano natomiast na podstawie danych administracyjnych z lat poprzednich, znaczącą powierzchnię ekologicznych plantacji truskawek. Łączną powierzchnię uprawy truskawek i poziomek oceniono ostatecznie jako nieco niższą niż w roku 2016, a ich plonowanie było niższe o 8,0% (plony ocenione zostały na 35,8 dt/ha). Należy jednak podkreślić, że prezentowane plony truskawek są plonami średnimi, uwzględniają wszystkie plantacje, w tymrównież gorzej plonujące, także plantacje ekologiczne, których udział jest obecnie znaczący, a plonowanie przeważnie słabsze.
W 2017 r. dodatkowym czynnikiem wpływającym ujemnie na wysokość plonów były na ogół niekorzystne warunki agrometeorologiczne. Silne mrozy występujące w styczniu, przy braku okrywy śnieżnej, spowodowały uszkodzenia na niektórych plantacjach truskawek, zwłaszcza młodych – nowo założonych. Wiosenne wznowienie wegetacji było na ogół opóźnione (celem przyspieszenia wzrostu część upraw została przykryta folią lub włókniną). Warunki podczas kwitnienia i zawiązywania owoców w większości były niesprzyjające. Skutkiem przymrozków był zmniejszony zbiór wczesnych truskawek.
Łączną produkcję owoców tego gatunku (z uwzględnieniem zbioru truskawek jesiennych) oszacowano na 177,9 tys. t, tj. o 9,7% mniej od produkcji uzyskanej w poprzednim sezonie.
Zbiory porzeczek 2017 roku
Zbiory porzeczek w sadach ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) zmniejszyły się w 2017 r., w porównaniu z poprzednim sezonem, z uwagi na straty spowodowane wiosennymi przymrozkami oraz słabszą kondycję krzewów na niektórych plantacjach (ze względów ekonomicznych, część plantatorów porzeczek ograniczyło nakłady na nawożenie, pielęgnację i ochronę, nie uzyskując w poprzednich latach zwrotu poniesionych kosztów). W związku z tym w 2017 r. uzyskano zdecydowanie niższe plony. Przy areale uprawy zbliżonym do poprzedniego roku, produkcja owoców tego gatunku wyniosła o 22,5% mniej niż w roku poprzednim, tj. 128,8 tys. t, w tym porzeczek czarnych 99,7 tys. t.
Maliny, agrest i pozostałe gatunki jagodowe – zbiory 2017 roku
W 2017 r. przymrozki przyczyniły się do znacznego obniżenia plonowania malin. Ze względu na przemarznięcia odmian jesiennych ich zbiory były opóźnione o kilka tygodni, a deszczowy i chłodny wrzesień wpłynął na dalsze opóźnienie. Jakość malin jesiennych była słaba, owoce małe, a duża wilgotność powodowała ich rozpadanie się. Produkcja malin w sadach oszacowana została na ok. 104,5 tys. t, tj. na poziomie ok. 19,0% niższym od rekordowych zbiorów uzyskanych w poprzednim sezonie.
Produkcję agrestu w sadach oszacowano na ok. 9,5 tys. t, tj. o 24,1% niżej od zbiorów z roku poprzedniego, jednakże o obniżeniu zbiorów tego gatunku owoców zadecydowało nie tylko słabsze plonowanie (spowodowane przymrozkami), lecz również ograniczenie areału uprawy. Produkcja agrestu z roku na rok traci na znaczeniu.
Łączna produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych prowadzonych w sadach została oceniona, podobnie jak w roku 2016, na 74,4 tys. t, jednak struktura gatunkowa jest różna. W porównaniu do poprzedniego sezonu, w 2017 r. odnotowano zmniejszenie zbiorów leszczyny, winorośli i aronii, natomiast zwiększenie zbiorów borówki wysokiej oraz pozostałych gatunków łącznie. Produkcja borówki, pomimo skrócenia okresu zbiorów na niektórych plantacjach, oszacowana została wyżej niż w poprzednim sezonie. Powierzchnia uprawy borówki wzrasta systematycznie z roku na rok. W ostatnich latach odnotowuje się także nasadzenia nowych gatunków krzewów owocowych, między innymi jagody kamczackiej. Podjęto także próby uprawy aktinidii (mini kiwi).
- źródło: GUS
Najnowsze komentarze