Tegoroczne zbiory owoców, zwłaszcza jabłek, przewiduje się na rekordowym poziomie. Drzewa i krzewy w większości dobrze zawiązały owoce, a warunki ich dalszej wegetacji były korzystne. Do września owoce na ogół dorastały w sprzyjających warunkach termicznych i wilgotnościowych, jednak przymrozki i nadmierne opady deszczu, jakie wystąpiły w październiku ograniczyły nieco dalszy wzrost.
Pomimo tego zbiory owoców z drzew w ostatnim sezonie ocenia się na ok. 4,1 mln t, tj. na poziomie o ok. 13% wyższym od ubiegłorocznego i nieco wyższym od poprzedniego szacunku. Produkcję większości gatunków owoców ocenia się na poziomie wyższym od ubiegłorocznego.
Zbiory jabłek zostały oszacowane na około 3,6 mln ton tj. o 14% więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcję gruszek ocenia się na ponad 80 tys. t, natomiast zbiory śliwek na ok. 110 tys. t. Zbiory z sadów wiśniowych szacuje się na ok. 195 tys. t, pomimo pozostawienia na drzewach znacznej ilości owoców. Tegoroczne plonowanie wiśni było wyjątkowo wysokie, lecz z przyczyn ekonomicznych nie wszystkie owoce zostały zebrane. Produkcję czereśni oszacowano na rekordowym poziomie - zbiory z sadów czereśniowych oceniono na ok. 54 tys. t. Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) uzyskane z sadów i poza sadami będą zbliżone do ubiegłorocznych i wyniosą blisko 21 tys. t.
Łączną produkcję zebraną owoców jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln t, o około 10% więcej od produkcji uzyskanej w roku 2015.
Spośród owoców jagodowych, jedynie dla truskawek przewiduje się spadek produkcji w porównaniu do poprzedniego sezonu zbiorów. Tegoroczne warunki wegetacji były dla truskawek niezbyt korzystne, wpłynęły na skrócenie okresu zbioru. Według szacunku wynikowego zbiory truskawek gruntowych ogółem w 2016 r. zostały ocenione na blisko 197 tys. t i były mniejsze od uzyskanych w roku 2015. Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się na ok. 166 tys. t (tj. na poziomie nieco wyższym od ubiegłorocznego). Nadal jednak obserwuje się wzrost powierzchni uprawy porzeczek czarnych. Z powodu niskiej ceny skupu porzeczek czarnych, część owoców nie została zebrana. W ostatnich latach notuje się także nowe nasadzenia malin, co przyczynia się do osiągania coraz większej produkcji owoców tego gatunku. W bieżącym roku możliwe byłoby osiągniecie rekordowych zbiorów, gdyby nie osłabienie plantacji po ubiegłorocznej suszy, ograniczenie plonowania maliny jesiennej poprzez choroby wirusowe oraz mniej korzystne warunki w końcowej fazie zbiorów. Tegoroczna produkcja malin została oceniona na blisko 125 tys. t, tj. o ponad 50% wyżej od bardzo słabej produkcji ubiegłorocznej i na poziomie nieznacznie niższym od zbiorów z roku 2014. Produkcję agrestu w bieżącym roku oszacowano na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, tj. na ok. 12 tys. t. Zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych zostały ocenione na blisko 70 tys. t, to jest o ok. 13% więcej od uzyskanych w roku ubiegłym. Powyższe oceny mogą ulec skorygowaniu w oparciu o ostateczne wyniki z badania struktury gospodarstw rolnych w zakresie powierzchni upraw oraz dane dotyczące skupu niektórych gatunków owoców.
- źródło: GUS
Przypomnijmy:
- Największe zapasy jabłek w listopadzie 2016 roku odnotowano w 3 krajach: Polsce ok. 1,7 mln ton, we Włoszek ok. 1,6 mln ton oraz we Francji 747 tys. ton (…).Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA w Polsce największe zapasy w listopadzie stanowiły takie odmiany jabłek jak: Idared (360 tys. ton), Szampion (240 tys. ton) oraz Golden Delicious (195 tys. ton) (…). [ czytaj wpis: Zapasy unijnych jabłek według WAPA >>>].
Najnowsze komentarze