Jak informuje GUS po bardzo słabym owocowaniu w poprzednim roku, w bieżącym sezonie można przewidywać wyjątkowo obfite plonowanie większości gatunków owoców z drzew i krzewów owocowych. Tegoroczne zbiory owoców są obecnie oceniane na rekordowym poziomie (o ponad połowę wyższym od produkcji roku poprzedniego).
Zbiory owoców z drzew w sadach są obecnie oceniane na rekordowym poziomie 4,2 mln t (tj. o ponad połowę wyższym od produkcji roku poprzedniego).
Zima 2017/2018 była łagodna i w większości nie spowodowała strat w uprawach sadowniczych. W niektórych rejonach wystąpiły jedynie niewielkie uszkodzenia na młodych plantacjach, na skutek dość silnych mrozów, jakie zanotowano na przełomie lutego i marca. Brak okrywy śnieżnej w tym czasie, spowodował także straty na niektórych plantacjach truskawek. Wiosną zaawansowanie wegetacji drzew i krzewów owocowych było zróżnicowane w zależności od rejonu kraju. Początkowo notowano na ogół opóźnienie wegetacji, lecz utrzymujące się przez cały kwiecień wysokie temperatury powietrza, gwałtownie przyspieszyły rozwój roślin sadowniczych (o blisko dwa tygodnie). Kwitnienie roślin sadowniczych było przeważnie bardzo obfite. W większości rejonów słoneczna pogoda sprzyjała oblotowi pszczół i dobremu zapylaniu, ale problemem jest malejąca liczba pszczół. W związku z bardzo wysokimi temperaturami okres kwitnienia został nieco skrócony, jednak drzewa i krzewy dobrze zawiązały owoce. Wiosennych przymrozków nie odnotowano, natomiast problemem podczas dalszej wegetacji był brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie.
Produkcję owoców w bieżącym sezonie ocenia się jako rekordową.
Dojrzewanie owoców wielu gatunków (zwłaszcza truskawek, czereśni, porzeczek, agrestu i wiśni) było przyspieszone o około 2 tygodnie. W bieżącym sezonie notuje się na ogół lepszą jakość owoców.
Zaobserwowano mniejsze występowanie chorób (szczególnie parcha jabłoni), zanotowano natomiast wzrost rozwoju mączniaka.
Zbiory jabłek:
Zbiory z sadów jabłoniowych zostały wstępnie oszacowane na przeszło 3,7 mln t .
Należy mieć na względzie, że do uprawy wchodzą nowe, bardziej plenne odmiany. Przy bardzo dobrych warunkach podczas dalszej wegetacji (dorastania owoców), szacowany obecnie poziom produkcji może zostać nawet przekroczony.
Grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele, orzechy:
Na obecnym etapie, produkcję gruszek w sadach szacuje się na ok. 85 tys. t (tj. o blisko 55% więcej niż w poprzednim sezonie), natomiast zbiory śliwek na ok. 119 tys. t (tj. przeszło dwa razy więcej niż w bardzo słabym roku 2017 i o ponad 23% więcej od średniej produkcji z lat 2011-2015). W bieżącym roku zanotowano rekordową produkcję wiśni i czereśni. Tegoroczna produkcja wiśni przekracza 200 tys. t, a czereśni została oszacowana na ok. 60 tys. t, jednak według opinii rzeczoznawców nie wszystkie owoce zostaną zebrane. Z przyczyn ekonomicznych (niskie ceny skupu) oraz braku pracowników do zbioru, znaczna część owoców może pozostać na drzewach. Dotyczy to zwłaszcza wiśni. Ponadto w ostatnim okresie, na skutek opadów deszczu na wielu plantacjach wystąpiło pękanie owoców wiśni i czereśni. Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) wyniosą ok. 22 tys. t i będą o ponad dwa razy większe od bardzo słabej produkcji roku 2017.
- źródło: GUS
Najnowsze komentarze