Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na niemal 0,6 mln t, tj. o 0,5% więcej niż w roku poprzednim.
Większość plantacji krzewów owocowych okres zimy przetrwała w dobrym stanie, a uszkodzenia mrozowe występowały jedynie lokalnie. Jedynie w przypadku truskawek dochodziło do rozwoju chorób grzybowych, którym sprzyjało okrywanie roślin agrowłókniną. Kwitnienie większości gatunków roślin i proces zapylania nastąpiły w dość dobrych warunkach. Wraz ze wzrostem temperatur i licznymi opadami deszczu znacząco zwiększyła się presja ze strony chorób grzybowych i szkodników roślin. Szczególnie podatne na te zagrożenia były rośliny na plantacjach, na których w minionych latach ograniczone zostało wykonywanie zabiegów sanitarnych i ochronnych. Ostatecznie jednak plony na większości plantacji mogą być wyższe w porównaniu do ubiegłego roku.
Zbiory malin szacowane są na ok. 120 tys. t, co stanowi poziom zbliżony do uzyskanego w roku ubiegłym. Należy mieć jednak na uwadze, że ze względu na niesprzyjające warunki we wczesnej fazie wegetacji i wysokie temperatury w czerwcu i lipcu, zbiory malin odmian letnich będą niższe w porównaniu do roku ubiegłego. Na ostateczny wynik produkcji największy wpływ będą miały zbiory w drugiej połowie roku.
W tym roku mamy dwa gatunki wybitne pod względem cen. Są to czarna #porzeczka i #malina. W przypadku maliny wzrost cen wynosi około 100%, a w wypadku czarnej porzeczki nawet ponad 100% - mówi Tomasz Solis https://t.co/3N0nOsEtzX
— sadownictwo (@sadowniczy) July 29, 2021
Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na poziomie przekraczającym 150 tys. t, czyli o ok. 4% wyższym od produkcji roku poprzedniego. Zbiory porzeczek czarnych zostały ocenione na ponad 111 tys. t, czyli o ok. 1% więcej niż w roku ubiegłym, natomiast zbiory porzeczek kolorowych szacuje się na ponad 41 tys. t (wzrost o 12,5%). Ze względu na niskie ceny, jakie płacone są producentom za porzeczki kolorowe, część owoców może nie zostać zebrana. Problem ten nie występuje w przypadku porzeczek czarnych. Ceny tych owoców w bieżącym roku zapewniają opłacalność produkcji.
Tegoroczna produkcja truskawek oszacowana została na niemal 177 tys. t, tj. o ponad 21% więcej od poziomu zbiorów z ubiegłego roku. Z powodu niskich temperatur i licznych opadów deszczu, mniejsze były jednak zbiory truskawek odmian wczesnych. Czynnikiem ograniczającym plonowanie odmian późnych były natomiast wysokie temperatury występujące w okresie dojrzałości zbiorczej owoców. Doprowadzały one do uszkodzeń i zaparzania się truskawek.
Plonowanie agrestu oceniono w bieżącym roku na 9,3 tys. t, tj. na poziomie o niespełna 5% wyższym niż w 2020 roku.
Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oszacowana na niemal 135 tys. t. Dominującym gatunkiem w tej grupie owoców jest borówka amerykańska, a jej zbiory w ciągu ostatnich kilku lat systematycznie się zwiększają. Większe w bieżącym roku mogą być również zbiory winogron oraz aronii.
- źródło: GUS
Najnowsze komentarze