Po bardzo słabym owocowaniu w poprzednim roku, w bieżącym sezonie można przewidywać wyjątkowo obfite plonowanie większości gatunków owoców z drzew i krzewów owocowych
Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na znacznie ponad 0,6 mln t, tj. o przeszło 25% więcej niż w roku poprzednim.
Podobnie jak w przypadku drzew owocowych zanotowano bardzo dobre plonowanie większości gatunków krzewów owocowych i plantacji jagodowych. Najmniejszą dynamikę wzrostu w porównaniu do poprzedniego sezonu zanotowano dla zbiorów truskawek (wzrost o niespełna 10%).
Tegoroczną produkcję truskawek oszacowano na 195 tys. t, przy czym zbiór owoców tego gatunku był nieco skrócony, szczególnie na plantacjach bez nawadniania.
Produkcja malin jest obecnie szacowana na rekordowym poziomie i przy sprzyjających warunkach dla zbioru maliny jesiennej może osiągnąć poziom przeszło 130 tys. t (o ponad jedną czwartą więcej niż w 2017 r.). Nadal obserwuje się nowe nasadzenia malin, jednak problemem może być niska cena skupu owoców tego gatunku, co sygnalizują rzeczoznawcy. W tej sytuacji szacowany obecnie rekordowy poziom produkcji może nie zostać osiągnięty.
Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się obecnie na ok. 200 tys. t (w tym porzeczek czarnych na ok. 160 tys. t), tj. o ponad 50% więcej od niskich zbiorów ubiegłorocznych. Podobnie jak w przypadku innych gatunków owoców przeznaczanych do przetwórstwa, znaczna część porzeczek może zostać niezebrana ze względu na niskie ceny skupu.
Czarne porzeczki, kolejny rok poniżej opłacalności, z dostawą do zakładu ich cena kształtuje się na poziomie 0,40-0,50 zł/kg (w ub.r. 1,10 zł/kg).
— Janusz Piechociński (@Piechocinski) 10 lipca 2018
W porównaniu do roku poprzedniego, zanotowano także wzrost produkcji agrestu (o blisko jedną czwartą), lecz biorąc pod uwagę średnią z lat 2011-2015 zanotowano ponad 15% spadek. Łączne zbiory owoców tego gatunku oszacowano na niespełna 12 tys. t.
Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych została oceniona na blisko 95 tys. t, to jest o ponad jedną czwartą wyżej od ubiegłorocznej i prawie o połowę wyżej od średniej z lat 2011-2015. W bieżącym roku bardzo wysoko oceniono plonowanie aronii. Bardzo dobrze zapowiadają się także zbiory borówki, przede wszystkim z uwagi na wzrost areału jej uprawy. W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabierają również nasadzenia nowych gatunków, takich jak np. jagoda kamczacka.
- źródło: GUS
Najnowsze komentarze